Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Yazar: Admin 2 | 6 Kasım 2013 | Kategori: dizi
Etiketler: ,

bildigim.com’da makale kopyalamaya devam ediyoruz. Bugün Sektörel kategorisinde ki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar? hakkında ki yazımızı paylaşacağız sizinle. Yazının asıl sahibinin adı Serkan Yahya .

Günlük hayatta en çok karşılaşılan temizlik sorunlarından biri de yağ lekeleridir. Günlük yaşantının olmazsa olmaz aksiliklerinden olan yağ lekeleri bazı durumlarda kişileri çok güç durumlara sokabilmektedir. Örneğin resmi bir toplantıya katılacak olan herkes mutlaka şık görünmeyi isteyecektir. Yapılan bütün hazırlıklara rağmen yemek esnasında gömleğe, pantolona, kravata vb. kıyafetlere bulaşacak bir yağ lekesi bütün planları alt üst edecektir. Hele ki bu tür konularda oldukça titiz bir kişi için gece o an bitmiş sayılır.

Birçok sebepten kaynaklanabilen yağ lekelerinin de kendi aralarında dereceleri vardır. Bu dereceler lekelerin bulaştıkları yüzeylerden çıkarılıp çıkarılamama durumlarına göre değişir. Örneğin bir kumaşa dökülmüş olan gaz yağını kumaştan söküp atmak hiç de kolay olmayacaktır. Motor ve makine yağları da bu kategoride yer alır ve çıkarılması oldukça zordur. Bu nedenle bu tür yağların bulaşabileceği durumlarda eşya kullanılırken dikkatli olunmalıdır. Örneğin bir motor tamircisinin işte giydiği tulumdaki yağ lekelerini çıkarmak mümkün değildir. Çünkü her geçen gün daha da katılaşmış olan yağ tabakaları kumaşa işlemiştir. Böyle bir kumaş kaç derece suda ya da nasıl bir deterjanla yıkanırsa yıkansın içine işleyen yağ lekeleri çıkarılamayacaktır.

Ev hanımlarının da en büyük sorunlarından biri olan yağ lekesi nasıl çıkar diye düşünüldüğünde akla ilk gelen çözüm lekenin bulaştığı kumaşın kuru temizlemeciye gönderilmesidir. Artık sayısı gittikçe artan kuru temizlemeciler bu konunun uzmanlarıdır ve kumaşlara bulaşan lekelerin çok büyük bir çoğunluğunu kolayca çıkarabilmektedir. Kuru temizlemenin yanında yağ lekeli bir kumaş temizlenmek istenirse kaliteli bir çamaşır suyu kullanılmalıdır. Fakat çamaşır suyuna ıslanan kumaşın ip ya da liflerinin yapısına da dikkat edilmelidir. Çünkü her kumaş çamaşır suyuyla yıkandığında olumlu sonuçlar vermez. Bazı kumaşlar çamaşır suyuyla ovulduktan sonra yıpranır ve ilk halinden farklı bir görünüm alır. Bu durumla karşılaşmak istemeyen kişiler lekeli kumaşı çamaşır suyuyla fazla yıpratmadan yavaşça ovmalıdırlar.

Biraz ovulduktan sonra çamaşır suyunun lekeye tam anlamıyla işleyebilmesi için kumaş suda bir süre bekletilmelidir. Bu süre maşın türüne, yağ lekesinin cinsine, kumaşın rengine ya da suyun sıcaklığına göre değişebilir. Bu nedenle doğru yıkama koşulları hem kumaşın yıkama koşullarından takip edilmeli hem de alınan çamaşır suyunun nerelerde kullanılacağı bilinmelidir. Bekleme sürecinden sonra normal yıkama şartlarıyla yıkanması gereken kumaş kurutma makinesinde değil de açık havada kurutulmalıdır. Aksi takdirde hava nüfus etmeyen leke az da olsa kumaşın yüzeyinde kalacaktır.

http://www.putur.com/yag-lekesi-nasil-cikar/

Yorum Yap

  • Kategoriler

Bildigim.com Sitemap - Tüm Hakları Saklıdır.