WEB TASARIMI ÖN BİLGİLERİ

Yazar: admin | 1 Ekim 2011 | Kategori: Eğitim

Size bu makalemizde webtasarım ile ilgili ön bilgileri, bilmeniz gerekenleri detaylara inebildiğimiz kadar inerek açıklamaya çalışacağız. Başlıyoruz.

Webtasarım, kısa olarak bir web sayfası veya forum sitesi kurulumu anlamına geliyor. Şöyle ki uzman işi siteler kurmak için mutlaka kurslarına gitmelisiniz. E-ticaret veya spor kulübü gibi sitelerin kurulumunu ve nasıl yapıldığını öğrenmek için en iyi kurslara giderek eğitim almalısınız.

Peki, Webtasarım terimlerine gelelim. Web tasarımında 2 çeşit kodlama vardır. Php kodlama ve Asp kodlama. Sizler için başlangıç olarak en uygun kodlama şekli hiç kuşkusuz Php kodlama olacaktır. Neden diyecek olursanız Asp kodlaması, genelde çok profesyonel ve flash kullanılması gereken siteler için kullanılan kodlama şeklidir.

Flash nedir? Flash sitelerde kullanılan animasyonlu her şeydir. Örneğin bir siteye girdiğiniz sağ alt köşede bir bayan çıkıyor ve size sitenin içeriğini anlatıyor. Bir nevi kılavuzluk yapıyor. O bayan o bölüme flash tasarım ile konulmuştur. Bir site kuracaksanız eğer kurmadan önce elinizde bulunması gereken birkaç şey bulunmakta.

1-) Domain [Site Adı. com , .net v.s] = Öncelikle bir site kuracaksanız eğer bir domain’e ihtiyacınız var.Mesela ‘’siteismi.com’’ adında bir site kuracaksınız.Bunu yapmanız için Domain satan bilişim şirketlerine başvurmanız gerekmektedir.O siteye sipariş vereceksiniz.Siparişiniz para yatırıldıktan sonra onaylanır ve domain almış olursunuz
2-) Hosting = Hosting, sitenizin çalışmasını sağlayan, ziyaretçileri, konuları v.s içerisinde barındıran bir programlama sistemidir. Hosting’ler genel olarak boyutlu olarak satılır. Örneğin 1 GB alanlı ve sınırsız trafik özelliğine sahip bir Hosting alırsanız 1 GB alanı doldurana kadar kullanabilirsiniz.1 GB alan yaklaşık 150.000 üye almaktadır.
3-) Site Kurulum Dosyaları = Örneğin bir Vbulletin forum kuracaksınız.Bu forum dosyalarını internetten indirerek elinizde hazır tutmanız gerekmektedir ki Domain onaylandığında direk FTP sunucunuza dosyaları atarak kurulumu tamamlayabilirsiniz.

Yorum Yap

  • Kategoriler

Bildigim.com Sitemap - Tüm Hakları Saklıdır.