Uçaklar Filmi yorumları

Yazar: Admin 2 | 22 Eylül 2013 | Kategori: dizi
Etiketler:

Animasyon sinemasının gelişen grafik teknolojisi ile birlikte oldukça hareketli ve canlı bir hal alması, birbiri ardına başarılı yapımların meydana gelmesini sağlamış durumda. Sevilen animasyon Cars yani Arabalar filminin yapımcıları bu seferde de Uçaklar filmi ile bu türün sevenlerini karşılıyor.  Başarılı animasyon yönetmenlerinden Klay Hall’un görev yaptığı filmde seslendirmeleri ise Dane Cook, Stacy Keach ve Teri Hatcher gibi usta isimler üstleniyor.

Gösterime girdiği ilk haftada yoğun ilgi alan Uçaklar filmi, izleyicisini maalesef Arabalar filmi kadar etkileyemiyor. Yayınlandığı yılda pek çok gerçek görüntülü yapımın arasından sıyrılıp ödüllere layık görülen Arabalar’dan sonra daha üst düzey bir yapım bekleyen yetişkin kesim bu filmde beklentilerine tam anlamı ile karşılık bulamıyor.

Basit ve sıradan bir uçak olup tarım işlerinde kullanılan Dusty, tüm bu sıkıcı işten usanmış ve daha heyecanlı maceralara atılmak isteyen birisidir. Bunun üzerine dünyanın dört bir yanından havalı ve modern uçakların katıldığı bir gösteri yarışmasına giren kahramanımız elemelerde ilk beşe ile giremez. Bu hezimetin üzerine mutsuz bir şekilde meydanı terk ederken şans bir anda yüzüne gülerek elemeleri geçip gerçek yarışmaya katılmasına olanak sağlar.

Uçaklar filminin güldüren bir detayı ise kahramanımız Dusty’nin yükseklik korkusu olması. Hayatı boyunca tarlalar üzerinde çalışırken alçak irtifadan uçamaya alışmış olan Dusty, bu yarışmada yüksek irtifalara çıkması gerektiğinin farkına varır. Her ne kadar korksa ve endişe duysa da bu onu yıldırtmayacak ve liderlik pozisyonuna yükselmesini engellemeyecektir. Ayrıca tasarım açısından da eksikleri bulunan uçak, üstün bir bakım onarımdan geçerek bir anda izleyicileri büyüleyen bir hâl alacaktır. Filmin önemli anlarından sonra Türkçesi tozlu anlamına gelen Dusty’nin tozlardan arınarak yepyeni bir hale geldiğini görünce izleyiciler şaşkınlık yaşayabilmektedirler.

Bu ayrıntıları kendi başına halledemeyeceğini anladıktan sonra emekli bir savaş uçağı olan Skipper’ın yardımını isteyen Dusty ilk başta olumlu bir cevap ile karşılaşmaz. Fakat sempatik tavırları ve bu işi yapmayı gerçekten çok istemesinden etkilenen sert tavırlı Skipper yavaşça yumuşar ve yardım etmeyi kabul eder. Animasyonlarda görmeye alıştığımız karakter duygu değişimleri bu yapımda oldukça ön planda gözüküyor. Film boyunca daima sert tavırlı ve uzlaşılmaz görülen Skipper, sonlara doğru gerçek yüzünü ortaya çıkararak izleyiciye tebessüm ettirmeyi başarıyor.

Üç boyutlu olarak izlenebilecek olan Uçaklar filmi bu teknolojiyi tam anlamı ile kullanmayı maalesef başaramıyor. Küçük yaştaki izleyicilerin oldukça hoşuna gidiyor olsa da Arabalar filmini genç yaşlarında izleyip yetişkin dönemlerinde ise Uçaklar filmi ile bir nevi nostalji yapmak isteyen seyirci kesimi filmden bir miktar hayal kırıklığı ile ayrılıyor.

Türkçe dublajında kahramanımız Dusty’i Mustafa Sandal’ın seslendirmesi pek çok hayranını memnun etse de bu konudaki amatörlüğü beklenti seviyesi yüksek izleyiciler tarafından eleştirilen bir nokta. Orijinal seslendirmede izlemek isteyen kişiler ise, bu yeteneğin animasyonlarda ne kadar önemli olduğunu bir kere daha tecrübe etme şansını elde ediyor. Profesyonel ses sanatçıları sayesinde bazı zamanlarda gerçekten çizgi karakterlerin gerçek seslerini dinlediğinizi hissederek filmin içine giriyor ve daha canlı biçimde yapımı yaşayabiliyorsunuz. Bu açıdan Cars filmindeki başarıyı Uçaklar filmi filminde de görmek mümkün oluyor.

Uçaklar Filmi Fragmanı

Uçaklar Filmi yorumları

Yorum Yap

  • Kategoriler

Bildigim.com Sitemap - Tüm Hakları Saklıdır.