TAÇSIZ KRAL METİN OKTAY

Yazar: admin | 8 Ekim 2011 | Kategori: Belgesel
Etiketler: , ,

Türkiye’nin en büyük futbol efsanesi’ dir. Galatasaray ile Fenerbahçe taraftarlarının saygı ile andığı tek insandır. Onun Adı METİN OKTAY. Bu makalemizde Taçsız Kral Metin Oktay efsanesinden sizlere bahsedeceğiz.

Metin Oktay,2 Şubat 1936 yılında İzmir’de dünyaya gelmiştir. Futbol’a 15 yaşında iken başlayan ve Damlacık spor’ da başlayan Metin Oktay,1954 yılında Yün Mensucat takımına transfer olmuştur. Bu takımda dikkatleri muazzam derecede üstüne çeken oyuncu, yine bu takımda oynarken ilk defa genç milli takıma seçilmiştir ve ilk kez ay yıldızlı formayı sırtına geçirmiştir. İlk Milli maçına 11 Nisan 1954 yılında Belçika Milli Takımı’na karşı çıkmış olan Metin Oktay, bu maçta Belçika filelerine 2 gol bırakmıştır. Ve büyük geleceğinin sinyallerini yakmıştır.

Daha sonra İzmirspor’ a transfer olan Metin Oktay, o sezon 17 gol atarak İzmir yerel futbol liginde Gol Krallığını ilan etmiştir ve ilk gol krallığını yaşamıştır. Derken dönemin Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Gündüz Kılıç,1955 yılında Metin Oktay’a bir Chevrolet araba vererek 5 yıllığına Sarı Kırmızı Formaya bağlamıştır.25 Ağustos 1955 tarihinde ilk kez Galatasaray formasını giyerek maça çıkan Metin Oktay henüz 19 yaşında olmasına karşın bu formaya çok çabuk uyum sağlamıştır. Ve Galatasaray takımında forma giydiği ilk senede 19 gol atarak Gol Kralı olmuştur. Ve Galatasaray o sezon İstanbul Lig Şampiyonu Olmuştur.
Futbol hayatında Palermo gibi bir İtalyan Kulübünde de top koşturan Metin Oktay, Avrupa’da yapamamış ve Galatasaray’a geri dönmüştür. Futbol hayatı boyunca 6 kez gol krallığına ulaşan Metin Oktay 217 gollük kırılması güç bir rekora imza atmıştır o dönemde. Ancak bu rekor,1988 yılında yine Galatasaray futbolcusu olan Tanju Çolak tarafından kırılmıştır.

10 Haziran 1959 yılında Fenerbahçe kalesine yolladığı topta kale ağlarını delmesi, Metin Oktay efsanesini perçinleyen olay olmuştur. Ve o kadar mütevazıdır ki yırtılan bölüme bir şemsiye parçası yapıştırmayı da ihmal etmemiştir. Metin Oktay, derbiler’ in büyük golcüsü idi. Futbol hayatı boyunca Fenerbahçe’ye 18 ve Beşiktaş’a 13 gol atan Metin Oktay, bu alanda da kırılması güç bir rekora imza atmıştır.36 Kez A Milli formayı giyen Metin Oktay, bu süreç içerisinde 22 gol atmıştır.13 Eylül 1991 yılında bir trafik kazasında hayatını yitiren büyük Efsane’yi rahmetle anıyoruz.

Yorum Yap

  • Kategoriler

Bildigim.com Sitemap - Tüm Hakları Saklıdır.