Şahıs Şirketi Nasıl Açılır?

Yazar: Admin 2 | 19 Eylül 2013 | Kategori: dizi
Etiketler: , , ,

Limited ve anonim şirketlerden daha ufak çaplı olan şirketlere şahıs şirketi adı verilir. Diğer şirketlere nazaran daha kolay ve daha az maliyetlerde kurulan şahıs şirketinde tek bir kişi sorumludur. Şirket adına oluşan bütün borçlanma ve buna benzer sorunlarda tek bir şahıs yetkili olmaktadır. Şahıs şirketi açabilmek için,  sizin gerekli belgeleri toplayıp işlemleri gerçekleştirebileceğiniz gibi,  belirli bir ücret karşılığında tutacağınız bir muhasebecide sizin adınıza iş yeri açımı için gerekli bütün işlemleri gerçekleştirebilir.

Şahıs şirketi açabilmek için aşağıdaki bütün belgelerin eksiksiz olarak elinizde olması gerekmektedir. Şirketi açabilmek için gerekli belgeler;

  • İşe başlama bildirim formu ( internette bulabilir doldurarak çıktı alabilirisiniz)
  • 2 adet ikametgâh (kaymakamlıktan ve muhtarlıktan alabilirisiniz)
  • 2 adet noter onaylı nüfus cüzdan sureti
  • 2 adet imza beyannamesi
  • Firmayı kuracağınız adresin mülkiyeti kendi üzerinize ise tapu fotokopisi, eğer kiracı olarak işyerini açacaksanız, kiracı olarak bulanacağınız işyerine dair kira kontratı
  • Sizin yerinize tüm bu işleri muhasebeci halledecekse, , muhasebeciniz adına vekâlet

Tüm bu belgeleri tedarik ettikten sonra, iş yerinizin alakalı olduğu vergi dairesine bir dilekçe yazmalı ve tüm bu belgeleri de ekleyerek göndermelisiniz. İlgili vergi müdürlüğüne yazılacak dilekçe örneği;

————VERGİ DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜ
ESKİŞEHİR

Konu: İş Yeri Açılışı Hakkında

Daireniz sınırları içerisinde bulunan ———–(açacağınız işyerinin adresi yazılacak)  Eskişehir/ Odun pazarı adresinde ————–(satışını yapacağınız ürünün alanı yazılacak)(örn; kırtasiye) Malzemeleri’nin Perakende satışı ile ilgili ———-(işyerinizin açılış tarihi yazılacak)tarihinde ticari faaliyetime başlayacağım.

Dairenizce  mükellefiyetimin tesisini bilgilerinize arz ederim.

SAYGILARIMLA

 ————–(Adınız yazılacak)

 

Dilekçeyi örnekteki gibi yazdıktan, boş alanları size ait olan bilgilerle doldurduktan sonra, gerekli bütün belgelerle ve yazdığınız dilekçe ile beraber vergi dairesine başvuruda bulunacaksınız. Ancak vergi dairesine gidildiğinde öncelikle yapılacak olan iş, açacağınız iş yerinin mevcut kira kontratının damga vergisini ödemek olacaktır. Ödeme yaptıktan sonra ödeme makbuzu da dilekçenin ve diğer belgelerin arasına eklenerek başvuruda bulunulur, evrak kayıttan geçirilir ve sicil servisi bölümünde kontrol altına alınır. Vergi dairesindeki işlemimizi bitirdikten sonra bir kırtasiyeye giderek devamlı form almalı ve defterimizi noterden onaylatmalıyız.

Eğer bu işlemleri bir muhasebeci dahilinde yapıyorsanız muhasebeci sizin adınıza gerekli işlemleri yapar ve noterden defter onayını yaptırır. Tüm bu işlemler gerçekleştirildikten sonra firmanıza işlem onayı amaçlı yoklama memuru gelir, firmanızın mevcut şartlarının iş yeri adına uygun olup olmadığına dair kontrolünü yapar ve yoklama tutanağını tutar. Bütün şartlar uygun görüldükten sonra, yoklama memurunun size verdiği yoklama tutanağını muhasebecinize verdiğinizde, muhasebeciniz şirketiniz adına vergi levhasını çıkartır. Şirket adına vergi levhası çıktıktan sonra sizin artık bir vergi mükellefi olduğunuz ve iş yerinizin de faaliyete başladığı anlamları ortaya çıkmaktadır. Bundan sonra ödemeniz gereken belli miktarda vergiler söz konusu olacaktır.

En önemli aşama olan vergi levhasına sahip olduktan sonra, şirketiniz adına size yetki verecek olan kaşeyi hazırlatmalı ve alacaklarınızı temsil edecek şirket adına olan faturanızı bir matbaa ile anlaşarak bastırmalısınız. Arzu ederseniz şirketiniz ve şahsınız adına kartvizit basımı da yaptırabilirsiniz.

Şahıs Şirketi Nasıl Açılır?

Yorum Yap

  • Kategoriler

msn aç Spartacus 3. Sezon Vengeance izle

Bildigim.com Sitemap - Tüm Hakları Saklıdır.