Sağlıklı Beslenmede Kahvaltının Önemi

Yazar: Admin 2 | 21 Eylül 2013 | Kategori: Sağlık

Sağlıklı beslenmek ve sağlık olmak isteyen pek çok kişi işe kahvaltı yapmakla başlamaktadır. Kahvaltının güne sağlıklı bir şekilde başlamak konusunda oldukça önemli bir yeri vardır. Sağlıklı beslenmede kahvaltının önemi en uzun açlık dönemi olan gece açlığı döneminden sonra tükenen enerjinin kahvaltı ile sağlanması gerekliliğidir. Bundan dolayı büyüklerin de yetişkinlerin de düzenli kahvaltı yapmaları gerekmektedir.

Genellikle günümüzde pek çok kişi özellikle lise ve üniversite dönemlerini ailelerinden ayrı geçirmektedir. Bu ayrı geçirilen dönemde okula yetişme telaşı ve ihmalkârlık kahvaltının düzenli olarak yapılmamasını da beraberinde getirmektedir. Oysa sağlıklı beslenmede kahvaltının önemi oldukça büyüktür. Yetişkinlik döneminde kahvaltıyı devamlı yapmak ve bu düzeni yeniden oturtabilmek oldukça güç olmaktadır. Tam da bu nedenle özellikle aileden ayrılan öğrencilerin bu konuda oldukça dikkatli ve özenli davranmaları gerekmektedir. Pek çok araştırma kahvaltı yapan çocukların okulda daha başarılı olduklarını ortaya çıkarmıştır. Kahvaltı yapan çocuklar beslenme yetersizliği ile alakalı sorunlarla çok az karşılaşmaktadır. Pek çok araştırma kahvaltı yapmayan çocukların şişmanlığa daha meyilli olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Sağlıklı beslenmede kahvaltının önemi değerlendirildiğinde yenen besinlerin niteliğinin de oldukça önemli olduğuna değinmek gerekmektedir. Bu konuda önemli olan yavaş sindirilen şekerli besinleri değil de zor sindirilen ve tokluk hissi veren besinlerin tercih edilmesidir. Süt ve yumurta kahvaltıda mutlaka tüketilmesi gereken besin maddeleridir.

Yorum Yap

  • Kategoriler

msn aç Spartacus 3. Sezon Vengeance izle

Bildigim.com Sitemap - Tüm Hakları Saklıdır.