Para basarak ihtiyacı olanlara dağıtmak mı?

Yazar: admin | 3 Ocak 2012 | Kategori: Ekonomi
Etiketler: , , ,

Dün bir okurum tarafından e-mail ile bir soru gelmiş bana. Türkiye’de bu kadar yoksul var, hepsine para basıp dağıtsak onları bu durumdan kurtaramazmıyız gibi bir soru sormuş kısaca.

Hemen cevap yazmak için yanıtla’ya basmıştım ki, bu sorunun cevabını blogdan vermenin daha doğru olacağını düşündüm. Bu tarz ekonomi konuları, oldukca anlam karmaşası içeren karmaşık denklemlerdir. Bu yüzden verilen yüzeysel bir cevap yeterince açıklayıcı olmayacaktır.

Eminim bir çoğunuz kendi içinde bu soruyu düşünmüş ve hatta bir kaç kişiye sormuşsunuzdur. Cevap olarak da hiç duymadığınız terimler veya sert tepkilerle karşılaşmışsınızdır. Bu sert tepkilerin en büyük sebebi ise, karşınızdakininde aklında soru işareti bırakıyor olmanızdandır.

Peki böyle birşey mümkünmüdür? Resmi yollarla yapılmazsa bile zararı varmıdır? Ever vardır çünkü Enflasyon diye birşey vardır.! Piyasada çok para var ise tüketicinin alım gücü artacağından üretici ürünün fiyatını artıracaktır . Böylece piyasa yine eski yerine dönecektir ve hiçbirşey değişmeyecektir, çünkü bu sefer paranın değeri kalmıyor. Yani anlayacağınız sayılarla oynamakla aslında hüçbirşey elde edilemiyor.

Bu konuya müsait oldukca örnekli açıklamalar eklemeye devam edeceğim, siz okurlarımızında aklına takılan soruları aşağıda yorum kısmından bizlere sorabileceğinizi unutmayın.

Yorum Yap

  • Kategoriler

Bildigim.com Sitemap - Tüm Hakları Saklıdır.