Nargile Zararlı mı?

Yazar: Admin 2 | 22 Eylül 2013 | Kategori: Sağlık
Etiketler:

Nargile Türk kültürünün yıllardır vazgeçilmez parçaları arasında bulunuyor. Nargile tiryakisi olan çoğu kişi bağımlı olmadıklarını sadece zevk için nargile içtiklerini belirtseler de, nargile de en az sigara kadar bağımlılık yapıyor ve vücuda sigara kadar zarar veriyor.

Nargile; Balkanlar, Ortadoğu ve Güney Asya’ya özgü bir tütün içme aletidir. Farsça’da “hindistancevizi” anlamına gelen “ nargil “ sözcüğünden türetilmiştir. Hindistancevizinin içinin boşaltılması ile bir kamış vasıtası ile hintkeneviri içme alışkanlığından gelişmiştir. Nargile bir hortum vasıtası ile sudan geçen tütünün dumanının nargileyi içen kişinin içine çekmesi mantığına dayanır.

Halk arasında tütünün dumanı sudan geçtiği için nargilenin sigaraya göre çok daha az zararlı olduğu düşüncesi vardır. Ancak nargilede en az sigara kadar insan sağlığına zararlıdır ve bağımlılık yapar. Nargilenin zararları yapılan bilimsel çalışmalar ile net bir şekilde ortaya çıkmıştır.

Nargilenin içerisinde bulunan su bir nevi filtre görevi gördüğü için nargile kullanan kişiler sigara içen kişilere göre daha az risk taşıdıklarına inanıyorlar. Yapılan araştırmalara göre nargilenin içerisindeki su filtre görevi görüyor ancak kullanılan tütün özel bir tütün olduğu için içerisinde sigara tütününe göre 10 kat daha fazla nikotin barındırıyor. Bu yüksek nikotin oranı da bağımlılık oranını arttırıyor.

Nargile içen kişiler duman ile birlikte yanan kömürü de ciğerlerine çekmektedirler. Nargile dumanında kömür ve ağır metaller de bulunmaktadır ve nargileyi içen kişi duman ile beraber bu zararlı maddeleri de ciğerlerine çekmektedir. Nargile içen bir kişinin ciğerlerine çektiği krom, kurşun, arsenik gibi metaller sigara içen bir kişiye oranla çok daha fazladır. Ortalama bir saatlik bir nargile içimi, 5 paket sigaraya eş değerdir. Bu da aslında az içildiği ve su kullanıldığı için çok zararlı olmadığı düşünülen nargilenin sigaraya göre çok daha fazla zarara sahip olduğunu gösterir. İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre sigara bağımlısı bir kişinin soluğunda ölçülen karbondioksit miktarı, nargile içen bir kişiye oranla yarı yarıya daha az olduğu görülmüştür.

Nargile dumanının insan sağlığına zararlarının yanı sıra cafelerde içildiği zaman bir günde birden çok kişiye sunulan nargileler aynı zamanda bulaşıcı hastalık riski de taşımaktadır. Kullanım sıklığı sigaraya oranla çok daha az olan nargileyi tüketiyor iseniz, sosyal ortamlarda içtiğiniz nargileler çok steril olmadığı için bulaşıcı bir hastalık kapma riski ile karşı karşıyasınız demektir. Batıda bulaşıcı hastalık riski olması konusunda bilinçli davranan kişiler bulundukları ortamlarda içebilmek için kendilerine özel nargileler satın almaktadırlar. Böylece en azından yabancı bir kişinin kullandığı nargileyi kullanarak bir hastalık kapma ihtimallerini ortadan kaldırmak istemektedirler.

Sigara içme yaşının oldukça düşmesi ile birlikte nargile içme yaşı da düşmüştür. Özellikle liseli gençler cafelerde otururken fazla zararlı olmadığını düşündükleri nargileyi tüketmektedirler. Nargile tütününün acı tadı son zamanlarda üretilen aromalı tütünler ile bastırıldığı için bu acı tadı almayan gençler aromalı tütünler nedeni ile nargile içmeye özenmektedirler. İçtikleri aromalı nargileler nedeni ile tütünün zararlarını algılayamayan gençler, aileleri tarafından nargilenin zararları konusunda bilinçlendirilmeli ve uyarılmalıdırlar. Nargile içilen kahvelere ise gençlerin alınması yasaklanmalıdır.

Nargile Zararlı mı?

Yorum Yap

  • Kategoriler

Bildigim.com Sitemap - Tüm Hakları Saklıdır.