Nar Suyu Nasıl Yapılır?

Yazar: Admin 2 | 2 Kasım 2013 | Kategori: dizi
Etiketler: , ,

bildigim.com’da makale kopyalamaya devam ediyoruz. Bugün Yemek Tarifleri kategorisinde ki Nar Suyu Nasıl Yapılır? hakkında ki yazımızı paylaşacağız sizinle. Yazının asıl sahibinin adı Serkan Yahya .

Uzmanlar tarafından insan sağlığına faydaları kanıtlanmış mucize içeceklerden biri de nardır. Mevsimlik olarak Akdeniz bölgesinde yetiştirilen nar önemli bir gelir kaynağıdır ve bölgedeki tarım arazilerinin büyük bir kısmını oluşturur. Meyve halinde satışa sunulduğu gibi suyu sıkılarak da çeşitli şekillerde satışa sunulabilir. Yemeklerin yanında yapılan salatalara nar ekşisi kullanılarak ayrı bir tat katılabilir. Nar ekşisinin yanında sade haliyle içilebilmesi için nar suyu üretimi de yapılmaktadır. Çeşitli meyvelerle de karıştırılarak piyasaya sürülebilen nar suyunun insan sağlığına birçok faydası bulunmaktadır.

Özellikle ileri yaşlardaki insanlar için ilaç niteliği taşıyan nar suyu kanı temizler ve daha zinde yaşama imkânı sunar. Kanın pıhtılaşmasından ya da kandaki asit miktarının artmasından kaynaklanabilecek hastalıklara önlem niteliğindedir. Damar tıkanıklığını da engelleyebilen doğal yollardan biridir. İçerdiği çok sayıdaki vitaminle kişinin bünyesini zinde tutar ve kışın hastalıklardan korunmada yardımcı olur. Bu derece yararlı bir içeceğin üretimi de gayet kolaydır. Şeker, su ve narın belirli oranlarda karıştırılmasıyla elde edilir. Bu konuda sanayi kolları da gelişmiştir fakat ev hanımları evlerinde de bu işlemleri rahatlıkla gerçekleştirebilir.

Kendine güvenen ve nar suyu nasıl yapılır diye merak eden ev hanımları için ilk işlem narların temiz bir şekilde bol suyla yıkanıp bir tencereye koyulması olacaktır. Daha sonra narın miktarına göre su eklenir ve su ve nar karışımı bir süre kaynatılır. Kaynatma işleminden sonra nar tanelerinin çekirdek kısmı hariç diğer kısımları yumuşayacağı için süzgeçte ezilerek çekirdekler ayıklanır. Bu işlem mercimek çorbası yapılırken mercimek kabuklarının karıştırıcı yardımıyla alınmasına benzetilebilir. Suyunu içerken narların çekirdeklerinin kişiyi rahatsız etmemesi için bu işlem titizlikle yapılmalıdır. Aksi takdirde nar suyunu sıkmak için harcanan emekler boşuna gidecektir. Çekirdeklerden ayıklama süreci de sonlandırıldıktan sonra tenceredeki karışıma bir miktar da şeker eklenir. Bu aşamadan sonra nar suyu hazırdır ve soğumaya bırakılmalıdır.

Evde kolayca hazırlanabilen nar suyu şeker ve kolesterolü de dengelediği için doktorlar tarafından sıkça tavsiye edilmektedir. Günümüz teknolojisi sayesinde yaz aylarında da tüketilebilen nar suyu kış aylarında tüketildiği takdirde vücudun direncini arttırır ve bir savunma mekanizması görevi üstlenir. Bu özelliğinden dolayı günlük beslenme listesinde mutlaka yer alması gerekir. Özellikle okul öncesi öğrencilerinin beslenme çantalarında muz, elma ya da üzüm gibi meyvelerin yerine narı taneleyerek koymak çok daha akıllıca bir tercih olacaktır. Bu sayede küçük yaştaki çocukların da vücut direnci arttırılabilir.

http://www.putur.com/nar-suyu-nasil-yapilir/

Yorum Yap

  • Kategoriler

Bildigim.com Sitemap - Tüm Hakları Saklıdır.