Muammer Kaddafi Olduruldu

Yazar: Admin 2 | 20 Ekim 2011 | Kategori: Genel
Etiketler: , , , ,

Ulusal Gecis Konseyi, Muammer Kaddafi’nin bugun Libya’nin sirte bolgesinde vurularak olduruldugunu acikladi. Libya Ulusal Gecis Konseyi baskani Abdulcelil bu haberi Recep Tayyip Erdogan’a telefonda soyleyerek teyit etti. Konsey’in resmi sozcusu Abdul Hafiz Goga ise Kaddafi’nin devrimciler tarafindan bulunarak olduruldugunu dunyaya duyurdu. Iste tek basina bir devir olan Kaddafi’nin oykusu.

1969’da Libya Krali Idris’i askeri dabeyle tahttan indiren Kaddafi yeni Libya Cumhuriyeti’ni kurdu. Cok kisa bir sure icerisinde tum Arap ulkeleriyle temaslarini guclendiren Kaddafi, emperyalizmin bas savunucusu olarak elestiri oklarinin bas hedefi haline geldi. Ozellikle Yaser Arafat’a verdigi destekle tum dunyanin dikkatini cekmesini basardi. 1975 yilinda bastirdigi yesil kitap ile ulkeyi yonetmeye basladi. Bu kitap Marksimden ve kapitalizmden baska bir ucuncu evrensel yol ilkesini anlatiyordu. Bagimsiz bir Arap ulkesi olma ilkesini benimseyen Kaddafi 1970’te ulkedeki Ingiliz ve Amerikan askeri uslerini kapatti. Tam da bu zamanda Kaddafi’nin Ruslarla iliskisinin iyi olmasi ABD’yi sinirlendirdi ve bir cok kez CIA tarafindan gizli operasyonlar duzenlendi. Olaylar 1986’da daha da ilerledi ve ABD Libya’yi bombaladi. Libya liderinin Lockerbie faciasinin sorumlusu iki Libya’liyi vermemesi sonucu koyulan ambargo ancak 2003 Eylulunde kalkti. Arap Bahari’nin son ayaklanmasi ile devrilen diktator bugun devrimciler tarafindan oldurulerek sokaklarda gezdirildi.

Aci Ders

Basbakan Recep Tayyip Erdogan’inda konuyla ilgili yaptigi aciklama Disisleri Bakanligi tarafindan duyuruldu:

‘Sayın Başbakanımız, Libya Ulusal Gecis Konseyi Başkanı Mustafa Abdulcelil ile bir görüşme gerçekleştirmiş ve Libya halkının özgürlük, adalet ve demokrasi uğrunda verdiği haklı mücadelenin kesin bir zaferle sonuçlanmış olmasından duyduğumuz memnuniyeti bildirmiştir. Abdülcelil, öncelikle, ülkemizde meydana gelen terör saldırıları nedeniyle başsağlığı dileklerini iletmiş, ayrıca, Türkiye’nin Libya halkına verdiği destekten dolayı şükranlarını sunmuştur.

Türkiye, Libya’da daha fazla kan dökülmesinin engellenmesi için Kaddafi’nin yakınlarının ve devrik rejim mensuplarının bir an önce adalete teslim olmalarını beklemektedir.

Muammer Kaddafi’nin ve kırk yılı aşkın süren otokratik rejiminin akıbetinin, bölgede cereyan eden değişim ve demokratik dönüşüm hareketleri bakımından tüm boyutlarıyla dikkate alınması gereken acı bir ders teşkil ettiği düşünülmektedir. Libya’daki bundan sonraki siyasi sürecin kişisel ihtiraslara, kin ve intikam hislerine kapılınmadan, toplumun tüm kesimlerini kucaklayan kapsayıcı bir anlayışla; birlik ve beraberlik içinde tamamlanacağına olan inancımız tamdır.

Yorum Yap

  • Kategoriler

Bildigim.com Sitemap - Tüm Hakları Saklıdır.