‘bilgisayar’ Etiketli Yazılar

Ofiste saglikli nasil oturulur

Yazar: admin | 11 Ocak 2013 | Kategori: Sağlık | Yorum Yok »
Etiketler: , , , ,Bilgisayar Kullananları Tehdit Eden 4 Hastalık

Boyun fıtığı, tendinit, karpel tünel ve miyofasiyel ağrı sendromu… Bu hastalıklar günlük yaşamdaki basit hareketlerin bile yapılmasını önleyebilecek kadar ciddi boyutlara ulaşabiliyor. Ortak noktaları ise bilgisayarla çalışan kişilerde en sık görülen sağlık sorunu olmaları. Aslında bu hastalıklardan sadece 12 basit önlem alarak korunmak mümkün!

Bilgisayarların kullanımı ile işlerin yapılabilme hızının artması, iş yoğunluğunun artışını da beraberinde getiriyor. Çalışanların ekran karşısında daha çok zaman geçirmeleri ve buna bağlı fiziksel kondisyonlarının düşük olması, bilgisayarları aşırı ve hatalı kullanmaları sağlık sorunlarının artmasına neden oluyor Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Ayçe Atalay, bilgisayarın aşırı kullanımına bağlı zorlanmalarda en çok boyun fıtığı, tendinit, karpal tünel ve miyofasiyel ağrı sendromunun ortaya çıktığını belirterek, Aslında bu hastalıklardan basit önlemler ile korunmak mümkün olabiliyor. Ancak gereken önlemler alınmaz ve hastalık ortaya çıkarsa zaman kaybetmeden bir doktora başvurmalı. Çünkü erken tanı bu sağlık sorunlarının hızlı şekilde tedavi edilmesi sağlanabiliyor. Bunun aksine geç kalındığında ise iyileşme süresi gecikiyor ve hastalık kronikleşebiliyor. diyor.

Bilgisayar Kullananları Tehdit Eden 4 Hastalık!

Bilgisayarın aşırı kullanımına bağlı oluşan sağlık sorunları daha çok aktif iş hayatında olan 30-50 yaş arasındaki kişilerde görülüyor.

1.Boyun Fıtığı:

Boyundan başlayan ve kola uzanan ağrılar özellikle güç kaybı ve uyuşukluk ile birlikte gelişirse, bu sorun boyun fıtığına işaret edebiliyor. Özellikle sabit pozisyonda uzun süre kalınması boyun fıtığını tetikleyen bir faktör olarak görülüyor.

2. Miyofasiyel Ağrı Sendromu:

Özellikle uzun süre sabit pozisyonda çalışmak zorunda kalan çalışanlarda belli kaslarda ağrılı noktalarla gelişen miyofasiyel ağrı sendromu ortaya çıkabiliyor. Bu sendrom genellikle sırt ve kürek kemiği çevresindeki kas gruplarında ağrıya neden oluyor.

3. Tendinit:

Dirsek ve el bilek çevresinde farklı tendinit tabloları ortaya çıkabiliyor. Kişilerin klavye kullanılırken el bileklerinin aşırı yukarıda olması gibi ergonomi kurallarına uygun hareket etmemesi sonucu, el ve bilek çevresinde ağrılar oluşuyor. Tendinit erken tedavi edilmezse sürekli bir ağrıya yol açarak kişinin günlük işlerini uygulamasını bile kısıtlayabiliyor.

4. Karpal Tünel Sendromu:

El ve bilek çevresinin aşırı kullanımına bağlı olarak ellerde özellikle geceleri belirgin uyuşma şikayetine neden olan karpal tünel sendromu da gelişebiliyor. Uzun süreli durumlarda el kaslarında güçsüzlük ve erimeler oluşabiliyor.

12 Adımda Bilgisayara Bağlı Hastalıklardan Korunun!

Bilgisayar Ekranınızı Direkt Olarak Karşınızda Tutun:

Bilgisayar ekranı direkt olarak karşınızda olmalı. Ayrıca gövdenizden yaklaşık olarak kolunuz kadar uzak durmalı. Monitörün üstü, göz hizasında veya hafif aşağıda olmalı. Ekranın temiz ve eğimli olmaması da ergonomik açıdan dikkat edilmesi gereken bir başka faktör.

Klavyeniz Dirseklerinizden Hafifçe Aşağıda Olsun:

Klavyeyi taşıyan kısmın kişiye göre ayarlanabilir olmasına dikkat edin. Klavye kullanırken el ve bileğinizi mümkün olduğunca düz pozisyonda tutun. Yani, el, bilek ve parmaklarınız aynı hizada olmalı. Klavyeniz dirseklerden hafifçe aşağıda olmalı. Klavyenizin bu yükseklikte olması önkol desteklerinin sırt ve omuz kaslarının gevşemesine imkan sağlıyor.

Mouse u Nazik Kullanın:

Mouse un elinize uygun boyutta olmasına dikkat edin. Mouse u hareket ettirirken tüm kolunuzu da hareket ettirin ve parmaklarınızı hafifçe kullanın. Ayrıca parmaklarınızı aşırı bastırmamaya da özen gösterin.

Mouse Kullanım Süresine Dikkat Edin:

Mouse kullanım süresi ile kol ve eli ilgilendiren problemler arasında bağlantılı mevcut. Öyle ki 3 saatlik bilgisayar kullanımı bile işe bağlı aşırı kullanım sendromuna neden olabiliyor. Kullanım süresi arttıkça kişilerin şikayetleri orantılı olarak artıyor.

Her Yarım Saatte Bir Mola Verin:

Çalışırken yaklaşık yarım saatte bir kısa molalar verin. Bu sırada bazı egzersizleri uygulamanız, uzun süreli sabit pozisyonda kalmaya bağlı oluşan sorunları önleyecektir. Örneğin omuzlarınızı geriye çevirebilir, el bilekleriniz ile kollarınızı çevirebilir ve el bileklerinizi gerebilirsiniz.

Öne Eğilmeden Oturun:

Bilgisayar karşısında çalışırken öne doğru eğilmeden oturun ve başınızı dengeli tutun. Omuzlarınızın da gevşek olmasına özen gösterin.

Pozisyonunuzu Sık Sık Değiştirin:

Pozisyonunuzu sık sık değiştirmeyi ihmal etmeyin. Masanın altında bacaklarınızın rahatça hareket edebileceği bir alan olmalı ve ayaklarınız yere düz temas etmeli. Dizlerinizi de 90 derecede tutmaya özen gösterin. Ayaklarınız yere temas etmiyorsa destek koymayı unutmayın.

Sandalyeniz Her Yöne Hareket Edebilsin:

Her yöne hareket edebilen, yükseklik ayarına sahip, bel ve sırt desteği olan, aynı zamanda bacak arkası ile kolları destekleyen sandalyeleri tercih edin.

Ergonomik Ortam Hazırlayın:

Aydınlatma, havalandırma, masa, sandalye ve büro malzemeleri gibi iş yeri koşullarını ergonomik prensiplere göre düzenleyin. Bu düzenleme öncelikle iş gücü kaybınızı önleyecektir.

Telefonu Omuz Ve Baş Arasına Sıkıştırmayın:

Özellikle telefonu omuz ve başınızın arasına sıkıştırmayın. Telefonu sık kullanıyorsanız baş telefonu ve kulaklık kullanmanız boyun ağrılarına karşı koruyucu olabiliyor.

Ofis Malzemelerinizi Düzenleyin:

Çalışma alanı oluşturulurken çok sık kullandığınız malzemeleri yakına yerleştirmeniz kullanım kolaylığı sağlar. Böylece gerekli ofis malzemelerine kolayca ulaşabilirsiniz. Telefonu sağ elli iseniz sola, sol elli iseniz için sağa yerleştirin. Eğer tablo gibi referans bir materyel kullanılıyorsanız bunu göz seviyesine veya daha yukarıya yerleştirin.

Egzersiz Yapın:

İş dışındaki zamanlarınızda esnekliğinizi ve kondisyonlarınızı korumak için düzenli bir egzersiz programına katılın. Bilinen bir hastalığınız varsa önce tedavi olun, daha sonra doktorunuzun önerisine göre egzersize başlayın.

————-Kutu Bilgisi————————–

Hastalıklara Zemin Hazırlayan 10 Faktör!

Bilgisayar kullanımına bağlı ortaya çıkan hastalıklara zemin hazırlayan faktörler kişisel, çevresel ve psikolojik faktörler olarak sıralanabilir.

1-Tekrarlayıcı hareketlerin uzun süreli olarak yapılması,

2- Duruş bozukluğu,

3 -Sabit bir pozisyonda uzun süreli kalınması,

4-Bazı durumlarda gerekenden fazla güç sarf edilmesi. Örneğin klavyenin tuşlarına kuvvetli basılması veya mouse ın gereğinden fazla güçle kavranması.

5- Kadın olmak (özellikle karpal tünel sendromu açısından)

6-Kötü ergonomik donanım veya havalandırmanın kötü olması,

7-İşlerinden memnun olmamak ve monoton işler,

8- Ağır iş yükü ve sorumluluklar,

9-İş yerlerindeki iş arkadaşı veya amirin desteğinin zayıf olması,

10-Sigara kullanımı ve yaşın ilerlemesi.

Devamını oku..

Bilgisayara format sonrasi yuklenmesi gereken programlar

Yazar: admin | 12 Ağustos 2011 | Kategori: Programlar | Yorum Yok »
Etiketler: , ,Bilgisayar makalelerimize birde yararli bir destek olmasi için bilgisayarinizda kullanabileceginiz programlar ve bu programlarin özellikleri ile ilgili bir makale hazirlamayi uygun bulduk. Tabi ki programlarin kullanislari hakkinda fazla detayli olmasa da bilgiler verecegiz. Umuyoruz bilgisayariniz ve sizin için faydali bir seyler sunmus oluruz.
Bilgisayarlar, programlarla kendini idare eden ve sahibine kolaylik saglayan teknoloji araçlaridir. Program yüklü olmayan bir bilgisayar bakimdan kurtulamaz biz böyle düsünüyoruz. Öncelikle, her bilgisayarda yüklü bulunmasi gereken yegâne program kesinlikle Virüs Programlaridir. Bu programlar, bilgisayarinizi herhangi trojanlarin bulusmasindan ve bilgisayarinizin veya hard disk problemi çikmamasi için sizi korur.
Virüsler bilgisayariniza her seyden bulasabilir. Bir makale dosyasi, bir müzik veya bir resim. Sizin yapmaniz gereken, lisansli ya da lisanssiz bir virüs programi kullanmak olmalidir. Resimlerle ilgilenen veya süsleme yapmayi, efekt vermeyi seven kisilere önerecegimiz iki program, eger çok profesyonel çalismak istiyorsaniz Adobe Photoshop, amatör iseniz ve yavas olarak yükselmeyi düsünüyorsaniz PhotoScape gibi programlari size öneriyoruz.Bu programlar,grafiksel açidan sizlere %100 destek saglamakta ve bizim kesinlikle önerdigimiz programlar.
Müzik dinlemeyi seven varsa aranizda bilgisayarlariniz da kullanilmasi gereken müzik programlarindan önerdigimiz iki tanesi AIMP ve Winamp müzik programlari. Bu programlar ses açisindan ve çözünürlük açisindan sizlere maksimum hizmet sunuyor. Ayrica ücretsiz programlar.
Peki, aranizda mutlaka ki sürekli Download islemi yapan kisiler vardir. Bu Download islemlerini daha hizli yapabilmeniz için internet sitelerinde sizlere sunular indirme yönetici programlari bulunuyor. Bizim size önerecegimiz 3 adet program var. Bu programlar Internet Download Manager, J Downloader ve FlashGet programlari. Bu programlar sizlere kesinlikle %100 hizli indirme seçenekleri sunuyor diyebiliriz.
Peki, bilgisayara bakim yapmaniz için bir program var mi? Elbette var. Sizin kendinizi hiç yormadan bu programi kullanarak kendi bakiminizi kendiniz yapabilirsiniz. Programimizin adi A Pro Advanced programi. Bu program bilgisayarinizi maksimum düzeye getiriyor ve bilgisayarinizdaki Harddisk ve RAM kullanimini gözle görülür derecede azaltiyor. Buda bilgisayarinizin sürekli güncel ve hizli kalmasini sagliyor.
Bizi tercih ettiginiz için tesekkür ederiz.Iyi Günler Dileriz.

Devamını oku..
  • Kategoriler

Bildigim.com Sitemap - Tüm Hakları Saklıdır.