‘anjiyoda kullanılan malzemeler’ Etiketli Yazılar

Anjiyo Nedir, Türleri Nelerdir ve Nasıl Yapılır?

Yazar: admin | 8 Ağustos 2011 | Kategori: Sağlık | Yorum Yok »
Etiketler: , , , , , ,Günümüzde birçok insanın kalp sorunları ortaya çıkmaktadır. Bunun yanı sıra kalp krizi yaşı oldukça düştüğünden dolayı zaman içerisinde kalpteki rahatsızlıklar sıkça baş göstermektedir. Anjiyo ile bu sorunların önüne geçilme imkânı doğmuştur. Şimdi Anjiyografi hakkında genel bir bilgi edinelim…

ANJİYOGRAFİ [ANJİYO] NEDİR? TÜRLERİ NELERDİR?
Anjiyografi, atardamarın içerisine çok ince bir katederi sokularak ve bu katederin içerisinde gözlem için kontras denilen bir madde verilerek damar sisteminin görüntülenmesi olayıdır. Anjiyo işleminin farklı türleri vardır. Anjiyo eğer kalp damarlarının gözlemlenmesi için kullanılıyorsa Kalp Anjiyosu, boyun damarlarını kontrol etmek amacı ile kullanılıyorsa Boyun Anjiyosu denmektedir.

ANJİYO NASIL YAPILIR?
Anjiyo, kalp yada boyun etrafındaki damarların tıkalı görülmesi sonucunda uygulanan cerrahi müdahale olarak da nitelendirilebilir. Kalp anjiyosu, kalbi besleyen damarların içerisine tıkanıklığı giderebilecek bir kateder sokularak damar yollarının açılması ve kan akışını kolaylaştırmasını sağlamaktadır.
Boyun anjiyosu, boyun etrafında bulunan ve hareketliliği sağlayan damarların tıkanması sonucunda cerrahi müdahale ile o damarların açılarak boyuna yine eski hareketliliğini kazandırma işlemidir. Boynunuzda bulunan damarlar içerisine bir kontras maddesi bırakılarak boynunuzun son durumu incelenir. Anjiyo işlemine sonradan geçilmektedir.

ANJİYO YAPILIŞI İZLE

Devamını oku..
  • Kategoriler

Bildigim.com Sitemap - Tüm Hakları Saklıdır.