‘2016 Özelleştirme programı’ Etiketli Yazılar

2016 Özelleştirme ihaleleri

Yazar: Admin 2 | 22 Aralık 2015 | Kategori: Ekonomi | Yorum Yok »
Etiketler: , , ,bildigim.com’da makale kopyalamaya devam ediyoruz. Bugün Ekonomi kategorisinde ki 2016 Özelleştirme ihaleleri hakkında ki yazımızı paylaşacağız sizinle. Yazının asıl sahibinin adı Serkan Yahya .

Ülkemizde özelleştirme ihaleleri ilk olarak 1985 senesinde başlamış olmakla beraber, günümüze kadar geçen zaman diliminde özelleştirme kapsamında devlet eliyle yürütülen işletmelerin büyük çoğunluğu özelleştirilmiştir. Bu kapsamda 2013 yılı özelleştirme anlamında büyük atılımların yapıldığı yoğun çalışma zamanlarının harcandığı bir yıl olarak kayıtlara geçmiş oldu. Özellikle enerji alanında yapılan özelleştirmeler ile Devlet Hazinesine 10 milyar dolardan fazla bir gelir kayıt edilmiş oldu.

Özelleştirme Dairesi Başkanlığı 2016 yılında da yoğun mesaisine devam edecek gibi gözüküyor. 2016 Özelleştirme İhaleleri kapsamında taşınmazlar, otoyollar, limanlar ve tabiki şans oyunları bulunuyor. Özelleştirme Dairesi Başkanlığı 2016 yılında ilk olarak İzmit Körfezinde bulunan Derince Limanının ihalesini açmakla işe başlayacak. Derince limanı bilindiği üzere 2007 yılında yapıldığı ilk ihalesinde Türkerler ihaleyi almasına rağmen Liman-İş sendikasının itirazları üzerine ihale iptal edilerek ihalenin işletme hakkı yeniden Devlete verilmişti. 15 Ocak 2014 tarihinden sonra tekrar ihaleye çıkması beklenen bu önemli limanın ihalesi katılımcıları için zor geçecek gibi görünüyor. 2016 Özelleştirme İhalelerinin belki de en dikkat çekeni Şans oyunlarının telif hakkıyla ilgili olanı. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Devlet aracılığıyla bahis oynanmasını istememesinden sonra ihaleye çıkarılarak özelleştirilmesi düşünülen Milli Piyango Dairesine bağlı olan şans oyunlarındaki telif hakları için ünlü birçok Holding ve Kuruluş, ihale için son teklif verme tarihi olan 13 Şubat 2016 tarihini beklenmeye başladılar. Özelleştirme Dairesi Başkanlığı tarafından 2016 yılında köprü, otoyol, termik santraller, limanlar, şeker fabrikaları, şans oyunları ve taşınmazların ihaleleri yapılacak. Tabi ki bu ihalelerin arasında en çok ilgi çekmesi beklenen ihaleler olarak iki boğaz köprüsü ihalesi ve otoyollar için yapılacak olan ihaleler ön plana çıkıyor. Özelleştirme Dairesi Başkanlığı henüz bu ihaleleri tarihlerini belirlemedi fakat bu yıl içerisinde yapılması planlanan ihalenin epey çekişmeli geçmesi bekleniyor. 2015 yılında yapılan özelleştirme ihalelerinin getirileri bu zamana kadar yapılmış özelleştirme ihalelerindeki getiriler adına rekor sayılabileceği öngörülüyor öyle ki; 2016 yılında yapılması planlanan ihalelerde kamuya katkının 2015 yapılan ihalelerin yalnızca çeyreği olacağı olarak ön görülüyor.

2016 yılı özelleştirme adına bir önceki yıla oranla yavaş geçmesi beklense de 2016 Özelleştirme İhaleleri içinde de Kamu adınaçok önemli ihaleler bulunuyor. Özelleştirme Dairesi Başkanlığı bu yılda da yoğun mesai saatleri harcayarak kamu adına özelleşmesi gereken kuruluşları ihaleler açarak satışa çıkarak. Önümüzde aylarda özelleşmesi beklenen bu kuruluşlar yeni sahiplerini bulmuş olacak.

http://www.putur.com/2016-ozellestirme-ihaleleri/

Devamını oku..
  • Kategoriler

Bildigim.com Sitemap - Tüm Hakları Saklıdır.