jOBS Filmi yorumları

Yazar: Admin 2 | 19 Eylül 2013 | Kategori: dizi

Uzun bir süredir beklenen jOBS filmi sonunda izleyicileri ile buluşmayı başardı. Sevenleri ve sevmeyenleri bir kenarda dursun, teknolojik alanda insanlık tarihini tamamı ile değiştiren isimlerden biri olan Steve Jobs’un hayatını anlatan film, belki de en çok beklenen biyografik yapımlar arasında yer alıyor. Yıllarca başında olduğu Apple firması sayesinde bilgisayar ve mobil cihazları insanlar için ihtiyaçtan çok gereklilik haline getirmesi ile ünlenen Jobs, kansere yenik düşerek hayatını kaybetmesine rağmen halen on binlerce kişiye ilham kaynağı olmayı başarabiliyor.

Yönetmenliğini Joshua Michael Stern’in üstlendiği jOBS filminde başrolü Ashton Kutcher üstleniyor. Ona yardım eden Dermot Mulroney ve Josh God gibi başarılı isimler sayesinde de jOBS filmi beklenenden daha başarılı bir çizgide ilerleyişini sürdürüyor.

Steve Jobs’un hayatının son yıllarında yaptığı teknolojik ataklardan ve başarılardan ziyade gençliğinden bahseden jOBS filmi bu açıdan seyirciye dâhiyi yakından tanıma şansı sunuyor. Dünyanın hippi yıllarında asi, pasaklı, uyuşturucu kullanan, başına buyruk bir insan olarak hayatına devam eden Steve Jobs’un yaşadığı duygusal bunalımları, aşklarını ve hayallerini birincil açıdan seyirciye sunan film, biyografiye yakışır düzeydeki saydamlığı ile de dikkat çekiyor.

Hayatının geçmiş yılları olumlu veya olumsuz yönleri ayırt edilmeden direkt olarak aktarılan Steve Jobs, başarılı düzenleme ve senaryo eklentileri sayesinde seyircisini belgesel niteliğinde sıkıcı yapımlar gibi bunaltmıyor. Hali hazırda bilinen özellikleri ve alışkanlıklarının yanında ancak ailesi tarafından bilinebilecek gizli yönlerinin de hayranları ile buluştuğu jOBS filminde izleyiciler çoğu zaman hayallerindeki Steve Jobs’dan oldukça farklı birisi ile karşılaşmaları neticesinde şaşırabiliyorlar.

Filmin hazırlanmaya başlamasından önce Ashton Kutcher’ın Steve Jobs karakterini canlandırıp canlandıramayacağı oldukça büyük bir tartışma konusu halinde bulunmaktaydı. Genç yaşına rağmen başarı basamaklarını hızla tırmanan Kutcher bu zor görevi de hakkıyla tamamlamış durumda. Gerek filmin bazı kesimlerinde gösterilen son hali, gerekse de genelini oluşturan gençlik yıllarını başarılı biçimde seyirciye sunabilen oyuncu, bugüne kadar aldığı tüm olumsuz eleştirileri sahiplerine iade eder nitelikteki kaliteli oyunculuğu ile takdir almayı başarıyor.

Hırsı, başına buyrukluğu ve inatçılığı sayesinde dünyanın bugünkü durumuna gelmesinde büyük rol oynayan Steve Jobs, kesinlikle takdiri ve alkışı hak eden bir insan olarak bu dünyadan ayrıldı. Fakat gerek Apple severler gerekse de teknoloji tutkunları tarafından yaşantısı örnek alınmaya ve her zaman bilgiye aç olma yolunda izlediği hayat tarzı taklit edilmeye devam ediliyor. Bu sayede yeni nesilden birçok insana ilham kaynağı olan dâhi, jOBS filminin yayınlanması ile şüphesiz daha fazla hayran edinmeye devam edecek. İnsanların hayatlarını kaybettikten sonra bile popülerliklerini kaybetmeleri ancak dünyada geride bıraktıkları sayesinde olabilirken, Jobs’un bu denli sevilmesi ve takip edilmesinin de dünyadaki üstün başarılarından dolayı olduğunu söylemek yanlış olmaz.

jOBS filminin dikkat çeken bir tarafı ise filmin genellikle gençlik yıllarından bahsetmesi sebebi ile ikincisinin çekilebilme ihtimali olması. Steve Jobs’un modern zamanda gerçekleştirdiği yenilikleri de seyretmek isteyen milyonlarca takipçisinin olması bu durumun meydana gelebileceğinin bir göstergesi olarak dikkat çekiyor. Film yalnızca 8.5 milyon dolar gibi oldukça düşük bir bütçeye hazırlanmış olsa da hasılatı ile bu tutarı kat be kat aşacağı şimdiden kanıtlanmış durumda.

jOBS Filmi yorumları

Yorum Yap

  • Kategoriler

Bildigim.com Sitemap - Tüm Hakları Saklıdır.