Geçmişin Sırları Filmi

Yazar: Admin 2 | 15 Eylül 2013 | Kategori: dizi
Etiketler: , ,

2013 yaz sezonunun en büyük eksiklerinden birisi olan gerilim türünü aksiyon öğeleri ile başarılı biçimde kapatan Geçmişin Sırları filmi gösterime girmesinden kısa bir süre sonra pek çok sinemaseverin beğenisini kazanmış bir yapım olarak dikkatleri üzerine çekiyor. Keeqan Connor Tracy, Shia LaBeouf gibi isimlerin başrollerini üstlendiği ve Robert Redford’un hem yönetip hem de oynadığı yapım oldukça ilginç bir konuya sahip durumda.

Geçmişin Sırları filminin başrollerinde bulunan kahramanlarımız eski zamanlardan beri haksızlıklara ve zalimliklere karşı mücadele etmektedirler. Sahip olabilecekleri huzurlu ve konforlu hayatı bir kenara bırakarak idealleri uğruna savaşmayı tercih ederek öncelikle Vietnam’da yaşatılan zulme karşı koymuşlardır. Birçok eylem arasından bir tanesinde ölüme sebebiyet veren aktiviteleri sonunda FBI tarafından en çok arananlar arasına girmeyi başarsalar da halen yakalanamamış durumdalardır.

Türkiye’de kahramanlarımız ile aynı düşünceyi paylaşan kişilerin idam edilmesi büyük bir yara açmıştı. Devlet terörü ve diktasına karşı mücadeleleri sürmüş ve yıllar içinde artarak büyümüştü. Hiçbir suçun unutulmadığı ve zaman içinde anında tekrar gözler önüne serilebileceği bir dünyada daima diken üstünde dururlarken Sharon Solarz’ın yorgun düşerek teslim olması diğer örgüt üyelerinin de ilerideki hayatlarının bir daha asla aynı olmayacağı anlamına gelmiştir. Aynı zamanda Jim Grant’in kaçak hayatının da gazeteci Ben Shepard tarafından kimliği ifşa edilerek bitirilmesi, karakterin hayatını baştan aşağı değiştirir.

Film, içerdiği karakterlerin birbiri ile benzer özgeçmişlerine nazaran çok farklı gelecek hayatlara sahip olmaları ile birlikte enteresan bakış açıları ile izlenebiliyor. Ana karakterlerden birisi olan Jim Grant’in kaybettiği karısı ve 11 yaşındaki kızı ile gerçeği ortaya çıkarmak için girdiği amansız mücadeleyi izlerken bazı durumlarda karaktere sinirlenebilirken bazı anlarda da hüzünlü bir bekleyiş hakim olabiliyor. Bu anlamda gerek genç gerekse yetişkin izleyiciyi bir noktadan vurmayı başarabilen Geçmişin Sırları filmi, beğeni düzeyi yükseklerde olan kişileri bile tatmin etmeyi başarıyor.

Bağımsız sinema alanında ürettiği yapımlar ile büyük beğeni toplayan Robert Redford, uzun metrajlı çalışmasında da kalite ve klasından ödün vermemesi dikkat çekiyor. Özellikle yönetmeninin oyunculuk rolü de üstlendiği filmlerde genellikle görülen belirli bir karakter üzerinden akan film türü bu yapımda geçerli değil. En başlarda karışık olarak görülebilecek karakter özgeçmişleri ve davranışları kısa zamanda birbirleri ile bağlantılı ve anlaşılabilir hale gelerek birçok hikâyenin tek bir başlık altında anlatılması teması ile oluşan Geçmişin Sırları filmi bu türde yaratılan yapımların en profesyonelleri arasında gösteriliyor.

Filmin dikkat çeken bir diğer özelliği ise karakterleri canlandıran kişilerin bu rollere tam anlamı ile oturabilecek profesyonel isimlerden seçilmiş olması. Özellikle pek çok sahnede birkaç mimiğin bile pek çok duyguyu tersine döndürdüğü düşünüldüğünde, bu farklılıkları iyi yansıtacak karakter ve görünüşte kişilerin seçilmiş olmasının değeri bir kat daha anlaşılıyor.

Orijinal adı “ The Company You Keep “ olan Geçmişin Sırları filmi 2 saat 2 dakikalık süresi ile ortalamanın üstünde bir seyir süresi sunuyor. Dağıtımını Pinema firmasının üstlendiği film birçok şehirdeki sinemalarda izlenime açık durumda bulunuyor. Geçmişin Sırları filmi, gerilim aksiyon türünün takipçilerinin kaçırmaması gereken başarılı bir yapım.

Geçmişin Sırları Filmi

Yorum Yap

  • Kategoriler

Bildigim.com Sitemap - Tüm Hakları Saklıdır.