FİFA DÜNYA KUPASI EFSANELERİ

Yazar: admin | 1 Ekim 2011 | Kategori: Mac Yorumlari

Bu makalemizde futbolun beşiği olan bir turnuvaya değinmek istiyoruz. Bu turnuva’da gelen geçen en büyük yıldızları sizler için masaya yatırıyoruz.

Dünya kupası, çok uzun zamandır süre gelen ve 4 yılda bir düzenlenen çok büyük bir Milli takımlar organizasyonudur. Dünya’nın çeşitli ülkelerinden çeşitli futbolcular bu turnuva’da oynamanın hayali ile yaşamaktadırlar. Öncelikle turnuvaya değinelim.

Turnuva’ya katılmaya aday olan ülkeler, öncelikle kıtalararası ön eleme gruplarından çıkmayı başarmalıdırlar. Avrupa gruplarında 1.olan ülkeler direk çıkarken 2.olan ülkeler birbirleri ile Play-off oynarlar. Amerika kıtası, Afrika Kıtası ve Asya Kıtası elemelerinde ise ilk 4 takım Dünya Kupasında boy göstermeye hak kazanırlar.

Dünya Kupasını tarih boyunca en çok kazanan ülke 5 kere kazanmışlığı ile Brezilya’dır. Brezilya, bugüne kadar yetiştirdiği futbol efsaneleri ile adını en çok futbol klasmanında duyuran bir ülke durumundadır. Brezilya en parlak dönemlerini Pele, Zico, Edinho, Romario, Ronaldo, Rivaldo, Roberto Carlos, Ronaldinho gibi isimlerin top oynadıkları süreç içerisinde yaşamışlardır.

Brezilya’nın ardından kupayı müzesine götüren 2.ülke ise İtalya’dır. Son Dünya Kupası Şampiyonu olan İtalya bu kupayı 3 kere müzesine götürmüştür ve ülkeler klasmanında iyi bir konumdadır.

Peki, bu turnuvalarda efsane olan oyuncular kimler? Hemen bu futbolculardan en ünlülerini sizlere saymak istiyoruz. Pele, Maradona, Platini, Zico, Ronaldo, Beckenbauer, Yohan Cruyff, Rudi Völler, Roberto Carlos ve Zidane gibi isimler bu turnuvada damga isimler olmuşlardır.

2010 Dünya kupası Afrika’da düzenlenecek ve turnuva heyecan ile bekleniyor. Kimin şampiyon olacağı önceden kestirilemez ancak A Milli takımımızın bu turnuvada olmaması gerçekten büyük bir hayal kırıklığı.

Yorum Yap

  • Kategoriler

Bildigim.com Sitemap - Tüm Hakları Saklıdır.