DİZİLERDEKİ CİNSELLEŞME

Yazar: admin | 27 Temmuz 2011 | Kategori: Video
Etiketler: , ,

Bu makalemizde son zamanlarda Türkiye televizyonlarında sürekli olarak yaygınlaşan bir cinsellik hareketi bulunmakta. Bizde bu durumlara değinmek istiyoruz
Günümüz Türkiye’sinde son zamanlarda sürekli olarak yaygınlaşan ve sürekli çevrilen diziler bulunmakta. Artık seyirciler, hangi diziyi seyredeceğini ayırt edemez durumdalar. Bundan ziyade, dizilerin içeriğinin ne olduğu ve ne biçimde canlandırıldığı sorusu da biz izleyicilerin kafasında hala bir soru işareti durumunda.
Son zamanlarda, Ülkemizde çevrilen diziler de çok belirgin olarak bir cinsel sahnelere eğilim söz konusu. Nedenini henüz anlayamadığımız yâda anlamlandırmaya çalışmadığımız bu durum, kimi insan için iyi, kimi insan için kötü çağrışımlar uyandırmakta.
Günümüz Türkiye’sinde Latin dizilerinde ki sürekli olarak yayınlanan öpüşme sahneleri bu denli eleştirilirken Türkiye’de bu durumdan 2 kat daha cinsel içerikli diziler çıkmış durumda. Türk Edebiyat tarihinin unutulmaz yazarlarından olan Halit Ziya Uşaklıgil’in hiç unutulmayacak eseri olan Aşk-ı Memnu dizisi’ni ele almak istiyoruz.
Aşk-ı Memnu, eski dönemde tek bir film halinde yayınlanmış ve çok büyük ilgi görmüştü. Günümüz senaristleri, bu kitabı dizi haline getirmek istediler ve yayın hayatına başladılar. Ancak hiç beklenmeyen şekilde ve kitabın aksine dizi de aşırı cinsel sahneler bulunmakta. Kimi zaman büyük eleştiri konusu olan bu durumdan senaristler hiç rahatsız değil gibi görünüyor.
Bu dizi gerçekten ilgi çekici ve güzel bir dizi ancak Ülkemiz dizilerinde aşırı cinselleşme olduğu sürece televizyon’dan uzaklaşma başlayabilir. O kadar ilerleyen durum söz konusu ki Türkan Şoray Kanunları bile artık unutulmuş, yerini cinsellik hareketi almıştır. Her ne kadar ilgi alanı gözetmeksizin çekilse de günümüz dizileri, bu durum geçerliliğini sürdürecek gibi görünüyor.

Yorum Yap

  • Kategoriler

Bildigim.com Sitemap - Tüm Hakları Saklıdır.