Deep Web Nedir, Nasıl Girilir, Neler Yapılır?

Yazar: Admin 2 | 17 Eylül 2013 | Kategori: dizi
Etiketler: , , , , , ,

Deep Web ya da Undernet, google arama motorlarında ulaşılamayan sitelere ulaşımı sağlayan bir yöntemdir. Google arama motorlarında ulaşılan haber siteleri, arama motorları, youtube vs. net bilgisinin sadece %10′unu oluşturmaktadır. Geriye kalan %80′lik kısım ise bulmak istediğiniz ya da istemediğiniz yasal-yasal olmayan tüm bilgilerden oluşmaktadır.

Arama motorlarının bu bilgileri yayınlamayı istemediğini söylemek doğru bir yorum olacaktır. Çünkü bu bilgilerin çoğu ya yasadışı ya da kontrol edilemeyen içeriklere sahiptir. Arama motorları suça ortak olmamak adına bu siteleri paylaşmamakta, böylece kendini korumaya almış olmaktadır. Ancak bu tür siteler yayın yapmaktadır ve onlara ulaşmanın da bir yolu vardır.

Bu tür web siteleri aynı zamanda arama motorları tarafından bulunmak istemezler. Böylece sitenin varlığına rağmen kendini koruması sağlanmış olur. Arama motorları tarafından algılanmayan dinamik html kullanan bu siteler, karmaşık uzantılar kullanmaktadır.

Silah veya uyuşturucu ticaretinden, gizli devlet bilgilerine kadar birçok bilgiye ulaşımı sağlayan Deep Web, WikiLeaks’in de çıkış kaynağıdır. Türlü yasadışı ve uygunsuz içeriğe rağmen Derin İnternet, birçok torrent arşivi, e-kitap, doküman, kaynak, makale, fotoğraf, kişisel bilgi, her konuda forumlar, çeşitli ilanlar barındırmaktadır.

İnternet katmanlardan oluşmaktadır. 5 seviyeden oluşan internette 0 seviyesi bildiğimiz interneti oluşturur. 1 seviyesi e posta servisleri, ağlar gibi ortalamanın üstünde kullanıcıların kullanabildiği katmandır. Seviye 2 ftp sever kullanabilmek demektir. Seviye 3 ise Deep Web demektir. Seviye 4 Derin İnternet’in devamı şeklindedir ve daha fazla bilgi donanımına gereksinimi vardır. Seviye 5 ile ilgili ise pek bilgi bulunmasa da Marianas Web adını alması boşuna değil gibi görünmektedir.

Deep Web’e giriş için öncelikle “Tor Browser” adlı yazılım gerekmektedir. Derin internete normal tarayıcılarla ulaşmak mümkün değildir ve kullanacağınız tarayıcı Tor Browser olacaktır. Uygulamayı yükledikten sonra “start tor browser” uygulamasını açarak, Tor ağına bağlanıyoruz.

Kısa zaman sonra tarayıcı açılmaktadır. Buradaki sitelerin adları rastgele oluşturulmuş 16 rakamdan oluşan numaralardan oluşur. Bildiğimiz sitelerin sonunda bulunan com, org, net gibi ifadeler bulunmaz.

Deep Web’e giriş için başka bir yol da onion uzantılı sitelere ulaşmaktır. “Onion Browser” yüklemesi ile tarayıcısı vasıtasıyla bu sitelere ulaşmak da mümkündür.

Deep Web girişi bu sayede gerçekleşmiştir. Şimdiki asıl sorun Deep Web’te neler yapılır, sorusunun cevabını bulmaktır. Deep Web kullanıcılarının bilgiler paylaştığı, sürekli aktif olan bir siteye girerek çok şey öğrenebilirsiniz. Bu site Hidden Wikki sitesidir. Sitenin adresi ise 7jguhsfwruviatqe.onion… Siteye kayıt olarak, buradaki bilgilerle kendinizi Deep Web‘te geliştirebilirsiniz.

Derin İnternet’te gezinirken görmek istemeyeceğiniz birçok şeyle karşılaşmanız mümkün… Bu nedenle herkesin kaldıramayacağı bilgilerin olduğunu söylemek doğru olacaktır. Burada ulaşılan bilgiler çoğunlukla yasadışı olduğundan bu ortamda bilgi paylaşımı yapmak sakıncalı olabilir. Bu ortamda yasadışı işler yapmanın bir suç olduğu ve yakalanılabileceği unutulmamalıdır. Ulaşılan içerikler oldukça tehlikelidir. Birçok gizli kaynağa, belgeye, görüntüye ulaşılabilen bu sistemi masumane kullanmanın sakıncası yoktur. Çok daha derin bir araştırma yapmak için ise daha derin bilgiye ihtiyaç duyulmaktadır. Deep Web internet dünyasının karanlık yüzüdür. Bu yüze bakmanız demek birçok uç fikir ve içerik ile karşılaşmanız demek olacaktır. Bu paylaşımların gerçek kişiler tarafından yapıldığını unutmamalısınız.

 

Deep Web Nedir, Nasıl Girilir, Neler Yapılır?

Yorum Yap

  • Kategoriler

Bildigim.com Sitemap - Tüm Hakları Saklıdır.