CUMHURİYET DÖNEMİ TÜRK EDEBİYATI

Yazar: admin | 1 Ekim 2011 | Kategori: Tarih

Bu makalemizde sizlere Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatı hakkında kısa bilgiler sunacağız. Öncelikle Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatı 2 Kısımda İncelenmektedir;
1-) 1923-1940 Yılına Kadar Türk Edebiyatı

2-) 1940 Sonrası Türk Edebiyatı

1923-1940 YILINA KADAR TÜRK EDEBİYATI

1923’te Cumhuriyet’in ilanı ile başlayan dönemdir. Esasında bu dönemi Milli Edebiyat döneminden kesin bir şekilde ayırmak pek mümkün değildir. Milli Edebiyat sanatçılarının birçoğu Cumhuriyet’in ilk yıllarında en önemli eserlerini meydana getirmişlerdir. Cumhuriyet Dönemi, Türk Edebiyatını bir hayli etkilemiştir.

Cumhuriyet’in İlanı ile başlayan toplumsak ve siyasi gelişmeler edebiyatımız için yeni dönemin başlangıcı haline gelmiştir. Atatürk Devrimleri, Latin harflerinin kabulü, Türk Dil ve Tarih Kurumu’nun kurulması, yeni okulların açılması gibi olaylar bu döneme damgasını vurmuştur.

Cumhuriyet Dönemi Edebiyatının temelinde İstiklal Marşı ve Atatürk Devrimleri yer almaktadır.

BU DÖNEMİN ÖZELLİKLERİ
1-) Kurtuluş Savaşı’nın etkileri eserlerde görülmüş, yeni bir devlet kurmanın sevinci eserlere yansımıştır.
2-) Eserlerde sade ve açık bir dil kullanılmıştır
3-) Bu dönemde, halk şiirinin özelliklerinden yararlanılmış, Anadolu İnsanı, Anadolu Coğrafyası, mistik düşünceler sade bir dille ele alınmıştır.
4-) Şiirlerde hece ölçüsü kullanılmış, Ahmet Haşim, Yahya Kemal aruzu kullanmaya devam etmişlerdir
5-) Roman ve öykülerde Cumhuriyet ile birlikte gelen değişiklikler, batılılaşma, köy, köylü ve kasaba yaşantısı, Türk tarihi, insanın iç dünyası, psikolojisi gibi konular çok iyi bir gözlem ile işlenmiştir.
6-) Milli Edebiyat döneminde başlayan Anadolu’ya yöneliş, artarak devam etmiş, günlük yaşayış, toplumsal sorunlar, Anadolu’nun doğal güzellikleri işlenmiştir.

Yorum Yap

  • Kategoriler

Bildigim.com Sitemap - Tüm Hakları Saklıdır.