ÇANAKKALE SAVAŞI EFSANESİ

Yazar: admin | 1 Ekim 2011 | Kategori: Tarih

1.Dünya Savaşı’nın en destanlı mücadelesi ve savunma örneği. Tüm dünya’nın dilinde bir destan durumunda. Savaşta rakip olan devletlerin tarih kitaplarında bulundurduğu bir tarihi olay. Bu olay Çanakkale Savaşı. Bu makalemizde Çanakkale Destanına değiniyoruz.

1.Dünya Savaşı’nın başlangıcı Türkiye’nin Almanya’nın yanında yer alması ile başladı.1.Dünya Savaşı çeşitli cephelerde yapıldı ve Türkiye’nin tarafında bulunduğu ittifak devletleri sürekli olarak yenilgi aldı bu cephelerde.

Derken artık müdafaa sırası Türkiye’ye geldi. Fransız gemileri Türkiye’ye girebilmek için surlardan hareket ettiler. Türk birlikleri Çanakkale Körfezi etrafında mevzilendiler. Fransız gemileri sessiz ve derinden geliyordu. Türk kuvvetlerinden bir paşa’nın savaş olacağı gece rüyasında birinin denizin derin surlarına mayın döşenmesi gerektiğini söylediği bir rüya gördüğü rivayet edilir.

O rüyanın ardından efsane Nusret Mayın gemisi ile Türk birliğinden birkaç asker Çanakkale Körfezi açıklarına mayın döşemeye başlar. Aslında bu cephe olağanüstülükler ile dolu bir cephedir. Derken Fransız gemileri ufukta görülür. Savaş başlamak üzeredir. Ve Fransız gemileri surları topa tutmaya başlamışlardır.

Derken kanlı savaş başlıyor. Mustafa Kemal bu savaşta başkumandan konumunda değildi ancak ince stratejiler belirleyen kişi olmuştu. Savaş kayıpları gitgide artıyordu. İnsanlar hayatlarını vatan uğruna kaybediyorlardı. Türklerde askerlerin azalması topçu yüzbaşılarında hayatlarını kaybederek şehit olmaları, Türk’leri tamamen savunmasız bırakmıştı.

Seyit Onbaşı, Çanakkale Zaferi’nin efsane ismi idi. Topçu piyadelerin şehit olduğunu gören Seyit Onbaşı, tamı tamına 400 kiloluk mermileri sırtlayarak topçuluk görevini üstlenmiştir. O anki ilahi güç ve Vatan sevgisi ile Fransız gemilerini tek başına topa tuttu. Derken denizin dibindeki Türk mayınları da patlamaya başladı. Fransızlar gemilerini birer birer yitiriyorlardı. Derken Fransız gemileri tamamen denize döküldü ve kalan Fransız birlikleri tamamı ile geri çekildi.
Ve Çanakkale Zaferi,tarihin en büyük zaferi olarak kitaplara geçti.

Yorum Yap

  • Kategoriler

msn aç Spartacus 3. Sezon Vengeance izle

Bildigim.com Sitemap - Tüm Hakları Saklıdır.