Bacak kılları neden dökülür

Yazar: admin | 19 Şubat 2012 | Kategori: Sağlık
Etiketler: ,

Kıl dökülmesi saç dökülmesine nazaran çok daha az dikkat ettiğimiz bir konu ancak fazlasıyla önem göstermemiz gereken bir konu. Bacak kılları vs. dökülmesi yaşayan erkek ve kadınların yazıyı dikkatli okumasını öneriyoruz.

Kılların Dökülme Sebepleri Kadınlarda böbrek üstü bezlerinden salgılanan az miktarlarda erkeklik hormonu vardır. Bu bezin hastalığında bazen fazla miktarlarda erkeklik hormonları salgılanır ve kadınlarda erkek tipi vücut kıllanmaları, sakal ve bıyık çıkmaya başlar. Bunun aksine hadım edilmiş erkeklerde kıllar dökülür ve kadınlaşma hali meydana gelir.

Kılların sıklık veya seyrekliğinde, dökülmelerinde beslenmenin ve vitaminlerin de büyük önemi vardır. Bazı B grubu vitamin eksikliklerindesaçların dökülmesi sık görülen bir olaydır. Kansızlıkda ve eritici hastalıklarda da kıllar vücutta seyrekleşir. Normal bir insanda kıllar devamlı şekilde değişmekte, yani dökülüp yenileri çıkmaktadır. Kıl kökleri bir ağaç kökü gibi yeni ve genç kılların gelişmesini sağlar. Bazı kıllar deriyi delip dış yüzeye çıkamadığı vakit derinin içinde büyüyerek etrafının iltihaplanmasına ve kıl kisti ismi verilen bozukluklara sebep olurlar. Bazen bunların ameliyatla çıkarılması icap eder. Kılların sıhhatli şekilde çıkmasında derinin yağlılık derecesinin de önemi vardır. Yağsız ve kuru derilerde kıllar zayıf ve seyrektir. Kıl diplerinin kepeklenmesi de kılların hastalığı, bazen vitamin eksikliklerine işarettir.

“Bacak kılları neden dökülür” yazısı için 1 Yorum

Kezban uysal

Selm ben esimin killari dökuluyor ne yapmayiliyim

16 Aralık 2017 saat 18:20 | #16412

Yorum Yap

  • Kategoriler

Bildigim.com Sitemap - Tüm Hakları Saklıdır.