Akrilik bazlı boya nedir, nasıl elde edilir ve özellikleri nelerdir?

Yazar: admin | 8 Ağustos 2011 | Kategori: Endüstriyel
Etiketler: , , , , ,

Hazır Endüstriyel ürünler hakkında konuşmaya başlamışken, en önemli endüstriyel ürünümüz olan boyayı biraz ele alalım. Tabiki boyaların onlarca çeşitleri, renkleri bulunmaktadır. Biz alanımızı biraz daraltarak, Akrilik bazlı boyaları yüzeysel olarak inceleyeceğiz. Günümüzde birçok sektör içerisinde birçok yeni terim türemektedir ve insanlar bu terimlerin ne anlama geldiğini anlamakta zorluk çekerler. Boya sektöründe son dönemlerde Akrilik bazlı boyalar terimi ortaya çıkmıştır. Bu konu hakkında sizleri detaylı olarak bilgilendirmek istiyoruz.

AKRİLİK NEDİR?
Akrilik terimi, asitlerin ısı, ışık veya çeşitli metaller ile etkileştirilmesi sonucunda ortaya çıkan polimerlerin genel adı olarak bilinmektedir.

AKRİLİK BOYA NEDİR? NASIL ELDE EDİLİR? AKRİLİĞİN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Akrilik boya, akrilik reçinesinden elde edilen sentetik boya türüne verilen genel addır. Akrilik maddesinin birçok özelliği mevcuttur. Bu özellikleri maddeleyecek olursak;

1-) Akrilik çabuk kuruyabilen bir yapıya sahiptir
2-) Boya maddelerine kolaylıkla karışabilir
3-) Sulu boyaların saydam parlaklığını ve de yağlı boyanın kıvamını oluşturur

Akrilik boya terimi, genel anlamda su bazlı malzemeleri nitelendirmek için kullanılır. Akrilik, sağlığınız için zararlı olan solventleri bünyesinde barındırmaz. Bu sebeple günümüzde sentetik boyaların dışında sürekli olarak yapılarda akrilik bazlı boya kullanılmaktadır.

Aynı zamanda diğer bir iyi yönü ise akrilik bazlı boyaların uygulandığı mekânlar, kısa sürede kullanıma açılmaktadır. Sebebi ise akrilik maddesi çabuk kuruyan ve aşırı koku bırakmayan bir maddedir.

Yorum Yap

  • Kategoriler

Bildigim.com Sitemap - Tüm Hakları Saklıdır.