Ahududunun Mucizevi Faydaları

Yazar: Admin 2 | 31 Mayıs 2016 | Kategori: Sağlık
Etiketler: , ,

bildigim.com’da içerik almaya devam ediyoruz. Bugün Sağlık kategorisinde ki Ahududunun Mucizevi Faydaları konjusundaki bir konuyu paylaşacağız sizinle. Yazının asıl sahibinin adı Serkan Yahya .

Ahududunun insan sağlığına oldukça faydası bulunmaktadır. Halk arasında ağaççileği olarak da adlandırılan ahududu aynı zamanda sultan böğürtleni olarak da adlandırılmaktadır. Bu bitki çalı şeklindedir. Dikenlidir ve kümeler halinde bulunmaktadır. Ağaçlık olan bölgelerde yetişen bu bitkinin bazı bahçelerde dikiminin yapıldığı bilinmektedir. Duta benzeyen ahududunun mucizevî faydaları vardır.[ad]

Sulu ve güzel kokulu olan ahududu meyvesi kırmızı, sulu ve etli bir meyvedir. Hem taze yenebilir hem de kurutularak rahatlıkla tüketilebilir. Özellikle temmuz ve ağustos aylarında meyvesi olgunlaşan bu bitki yazın ilk başlarında çiçek açmaktadır. Ahududunun butun faydaları arasında insana ferahlık hissi vermesi başta gelmektedir. Bunun yanında kalp hastalıklarını önlediği bilinmektedir. Söz konusu meyve aynı zamanda ishali durdurma özelliğine sahiptir. Damar tıkanıklıklarını önleyen ve ateş düşürücü etkisi bulunan bu meyve yüksek tansiyonu olan hastaları oldukça olumlu etkileyecektir.

Ahududunun faydaları arasında biri dolaşım sistemini düzenlemesidir. Bunun yanında yüksek tansiyon hastaları için de faydalı olan ahududu boğaz ağrılarında ve basit iltihap durumlarında da olumlu etkiye sahiptir. Kabız yapıcı özelliği olan ahududu kanı da temizlemektedir. Pek çok insan ahududuyu kesikler üzerinde kullanmaktadır. Bu şekilde kanın pıhtılaşmasına da yardımcı olmaktadır.

Ahududunun diger faydalarına değinirken çiçeklerinden bahsetmek de faydalı olacaktır. Çiçekler su ile kaynatıldıktan sonra gargara yapılabilir. Bu sayede boğaz, dişeti ve bademcik iltihaplarına da iyi gelecektir.

http://www.putur.com/ahududunun-mucizevi-faydalari/

Yorum Yap

  • Kategoriler

Bildigim.com Sitemap - Tüm Hakları Saklıdır.