2016 Doğalgaz Zammı ve ücretleri

Yazar: Admin 2 | 22 Aralık 2015 | Kategori: Ekonomi
Etiketler: , ,

bildigim.com’da makale kopyalamaya devam ediyoruz. Bugün Ekonomi kategorisinde ki 2016 Doğalgaz Zammı ve ücretleri hakkında ki yazımızı paylaşacağız sizinle. Yazının asıl sahibinin adı Serkan Yahya .

Hayatımız neredeyse elektriğe ve doğalgaza endeksli. Elimiz ayağımız kadar önemli olan bu iki ayrıntı, kullandığımız bir çok üründe hayatımızı kolaylaştırıyor. Ev ve iş yerlerimizde kullandığımız doğalgaz ise arka arkaya yapılan zamlardan dolayı cebimize dokunuyor. Yaz kış rahatlıkla kullanabildiğimiz doğalgazı faturası gelince maalesef rahatlıkla ödeyemiyoruz.

2016 yılı için bir çok üründe yapılan fiyat artışının doğalgazda geçerli olmayacağını vurgulayan yetkililer, bu yıl doğalgaza zam yapılmayacağını söylüyor. 2016 yılı içinde doğalgaz faturalarında geçerli olmayacak zamlar, şuan için vatandaşı zor durumda bırakmayacak. Normal şartlarda başka ülkelere göre çok daha pahalıya kullandığımız doğalgaz ve elektriğin faturalara olumsuz yansımasından şikayetçi olan vatandaş, yaşam şartlarının oldukça pahalı olmasından yakınıyor.

Doğalgazı mutfaklarımızda banyolarımızda hem ısınmak hem de sıcaklığından yararlanmak adına bir çok alanda rahatlıkla kullanabiliyoruz. Isınma sistemi sayesinde özellikle kış aylarında hayatımıza büyük kolaylık sağlayan doğalgazı neredeyse kullanmayan yoktur. Zaman zaman fiyat yüksekliğinden şikayet etsek de hayatımıza sağladığı kolaylıkla tartışılmaz elbette.

Yeni yılın ilk günlerinde yapılan zam açıklamaları akla elektrik ve doğalgaza da fiyat artışı yapılabilir mi sorularını da beraberinde getirdi. Halk arasında hızla yayılan zam dedikoduları boş çıktı. Bakanlık tarafından yapılan açıklamalar neticesinde bu yıl elektriğe ve doğalgaza zam ve fiyat artışı yapılmayacak. Vatandaşlar yapılan bu açıklamalardan sonra derin bir nefes aldı. Özellikle kış aylarında fazla tüketim nedeni ile yüksek oranda gelen faturalar cep yakıyor.

Asgari ücretle geçinmeye çalışan bir ailenin faturalarını ödeyebilmekte zorlandığı apaçık ortada. Çocukların masrafı, mutfak masrafı, faturalar ve diğer harcamalar şekilde işin içinden çıkamayan bir çok aile, yoksulluk sınırının altında geçinmeye çalışıyor. Böylesine pahalı olan yaşam koşullarında özellikle de ihtiyaç kullanımı gereği gelen yüksek faturalar insanların belini büküyor. Ödemekte zorlandıkları ve çoğu zaman kapanma tehlikesi ile karşı karşıya kalan doğalgaz faturaları, insanları geçim sıkıntısına düşürüyor.

Yapılacak olan zamların yürürlüğe girmeden önce vatandaşın ne kadar ödeyebileceği konusunda kamuoyu araştırması yapılmasında yarar var. Vatandaşa zam ile ilgili herhangi bir soru sorulduğunda alınacak cevaplar oldukça korkutucu. Çünkü insanlar, yüksek oranlarda ve gereksiz ödemelerin araya sıkıştırıldığı faturaları tahsil etmekten bıkmış. Durum böyle olunca da zam konuları genelde vatandaştan habersiz yapılıyor. Ya direkt faturalara yansıtılıyor, yada bir sonraki ay için haberdar ediliyor. Zamlar farklı alanlarda da olsa, arka arkaya yapılması oldukça can sıkıcı oluyor. Geçim darlığı yaşayan herkes zamlarla birlikte biraz daha fazla sıkıntı yaşıyor.

Son olarak yaşanan Rusya olaylarından sonra Rusya’dan herhangi bir kesinti veya zam haber gelmedi. Buna karşın önlem almak amacıyla Rusya haricinde doğal gaz kaynağı arayışına girildi.

http://www.putur.com/2016-dogalgaz-zammi-ve-ucretleri/

Yorum Yap

  • Kategoriler

Bildigim.com Sitemap - Tüm Hakları Saklıdır.