2014 Elektrik Zammı ve ücretleri

Yazar: Admin 2 | 5 Temmuz 2014 | Kategori: Ekonomi
Etiketler: , ,

bildigim.com’da makale kopyalamaya devam ediyoruz. Bugün Ekonomi kategorisinde ki 2014 Elektrik Zammı ve ücretleri hakkında ki yazımızı paylaşacağız sizinle. Yazının asıl sahibinin adı Serkan Yahya .

2014 yılı itibari ile elektriğe zam yapılmayacağı konusunda açıklamalarda bulunan yetkililer, vatandaşa derin bir nefes aldırdı. Yeni yıla girerken yaşanan zam yağmurundan elektrik ve doğalgazın da etkileneceği vatandaşları korkutuyordu. Otomobil fiyatlarına, benzine, vergilere ve sigaraya yapılan zamlardan sonra, elektrik konusunda da endişelenen vatandaşlar, bakan tarafından yapılan zam olmayacak açıklamasının ardından derin bir nefes aldı.

Hemen hemen kullandığımız her türlü eşya elektrik ile çalışıyor. Bütün gün elimiz ayağımız gibi olan elektrikli eşyalar, hayatımıza büyük kolaylıklar getiriyor. Yaşanan elektrik kesintilerinde bir anda adeta hayat duruyor. Elektriğe yapılacak olan zamlar da, vatandaşın cebini durduruyor. Asgari ücretle geçinmeye çalışan ailelerin belini büken faturalar, birçok gelirden kısmalarına neden oluyor. Rahat yaşayamayan ve sürekli darlık içinde kalan dar bütçeli vatandaşlar, yüksek rakamlarda gelen elektrik faturalarında çoğu zaman gecikmeler yaşıyor.

Kalabalık ailelerde daha fazla ödenen elektrik faturaları gelirin azalmasına bir sonraki aya borçlu girilmesine neden oluyor. Sürekli yaşanan kısıtlamalar ile borç içinde hayatını devam ettirmeye çalışan bazı aileler zam kelimesinden bile nefret ediyor. Yaşam şartlarının oldukça pahalı olduğu ülkemizde, arka arkaya yapılan zamlarla sıkıntı yaşayan aileler, zam öncesi vatandaşın da bilgisinden yararlanılması gerektiğine inanıyor. Kamuoyu yoklaması yapılması, anketler doldurulması, yada uzun süreli fiyat arttırılması gerektiğini belirten vatandaş, ülke borcunun bu şekilde karşılanacağını düşünüyorlar.

Teknoloji devrini yaşıyor olmamızdan dolayı elimizi attığımız her ürün elektrik gücüne dayanıyor. Ocaklarımız, mutfak ürünlerimiz, güzellik ürünlerimiz, telefonlarımız, oyuncaklar, beyaz eşyalar ve aklınıza gelebilecek her türlü ürün elektrikle çalışıyor. Bu kadar fazla kullanılması da fiyatlarda artış yaşanmasına neden oluyor. Çay makinelerimizden, kahve aletlerimize, saç maşalarımızda, su ısıtıcılarımıza kadar bir çok şey yüksek elektrik gücü ile çalışan ve faturalarımıza yüksek bedeller yansıtan ürünlerden.

Kullanılması neredeyse şart olmuş bu ürünler, hayatımızı büyük ölçüde kolaylaştırsa da, maddi açıdan büyük bir yüke sebep oluyor. Sürekli çalışması gereken kombiler, buzdolapları ve bulaşık makineleri gibi ev eşyaları ise, faturaya bedelli yansıyan diğer ürünlerden. Zamlar bizim isteğimiz dışında gelişiyor ve bu hep böyle ilerleyecek. Siyasi olayların bir sonucu olarak karşımıza çıkan zam ve fiyat artışlarının önüne sıradan bir vatandaşın geçebilmesi mümkün değil. Ama bizlerin de yapması gereken bir takım önlemlerin olduğunu unutmamalıyız. Örneğin elektrikli ev aletlerinden ve kullanılması mecbur olmayan birçok üründen vazgeçmekle başlayabiliriz. Tasarruf sağlayarak faturalarımıza ev içerisinde katkıda bulunabiliriz.

http://www.putur.com/2014-elektrik-zammi-ve-ucretleri/

Yorum Yap

  • Kategoriler

Bildigim.com Sitemap - Tüm Hakları Saklıdır.