2014 Devlet Memuru Ve Emeklilere Yapılan Zamlar

Yazar: Admin 2 | 20 Mart 2014 | Kategori: Ekonomi
Etiketler: , ,

bildigim.com’da makale kopyalamaya devam ediyoruz. Bugün Ekonomi kategorisinde ki 2014 Devlet Memuru Ve Emeklilere Yapılan Zamlar hakkında ki yazımızı paylaşacağız sizinle. Yazının asıl sahibinin adı Serkan Yahya .

Yeni yıl ile birlikte yapılması beklenen zamlardan en çok, devlet memurlarına ve emeklilere uygulanması planlanan zamlar sevindirdi. Devlet memurlarına yapılan zamların ardından gözler emeklilere çevrildi. Enflasyon rakamlarının belirlenmesinin ardından emeklilere de maaşlarında fiyat artışı yapılacağına dair açıklamalarda bulunan yetkililer, yaklaşık yüzde 3.26 oranında zam yapılacağını söyledi.

2013 enflasyon rakamlarının yüzde 7.40 olarak açıklanmasının ardından çalışanlara ve emeklilere ek zam kapıda. Yasa gereği bu zamdan emekliler, memurlar ve sözleşmeli personeller de yararlanacak. 2013′ün ikinci yarısında memur, sözleşmeli personel ve memur emeklileri yüzde 3 oranında zam almıştı. 10 milyonu aşkın emekli ve memur ise yapılacak olan zam oranlarını merakla bekliyor. Yılın belirli aralıklarında dönemsel zamların gelebileceği yönünde yapılan açıklamalar ise, vatandaşın yüzünü güldürdü.

Maaşların memnun olmayan ve emeklerinin karşılığını alamamaktan yakınan memur ve emekliler, yeni yıl ile birlikte yapılması düşünülen maaş zamlarını konuşuyor. Bütün bir sene kıt kanaat geçinmeye çalışan ve küçük miktarlarda yapılan zamlarla teselli bulan emekliler, yapılması düşünülen yüzde 3′lük zammın peşinde. Yaşam şartlarının zorluğundan ve ardı arkası kesilmeyen faturaların yüksekliğinden de şikayetçiler. Vatandaş ülkemizde var olan her şeyin pahalı olmasından yakınırken, bir kısım insanın da tasarruflu olunması gerektiği konusunda uyarıları bulunuyor.

Zamlarla ve pahalılıkla başa çıkamıyorsanız, biraz da harcamalarınızı kontrol etmek durumundasınız. Birikim yapamamaktan şikayet edenlerin bir çoğu özel hayatlarında lükse önem veren ve dışarıda vakit geçirmeyi seven insanlardan oluşuyor. Evde yapılan yemekleri tercih etmek yerine dışarıda yemek yemenin cazibesine kapılan genç kuşak, maddi darlık çekmekten yakınıyor. Eğer fiyat artışlarının önüne geçemiyorsak, tasarruf sağamaya çalışmalıyız. Evde yemeğimizi kendimiz yapıp kendimiz yemeliyiz. Bu hem sağlıklı hem de ekonomik olacaktır.

Oturduğu yerde yaşayarak kilo sorunlarıyla uğraşan, zayıflamaya çalışan insanlardan olacağımıza, kendi işimizi kendimiz yapan, hareket eden sağlıklı insanlardan olmalıyız. Az da olsa bir yerde küçük birikimler gerçekleştirmeliyiz. Ekonomik durumumuzu değerlendirmeden alışveriş yapmamalı, borçlanmamalıyız. Faturalarımıza yansıyan yüksek bedellerimizi aşağıya çekmek adına tasarrufa baş vurmalıyız. Bütün bunlar, sıkıntılı yaşamaktan çok tasarruflu yaşamayı, idareli kullanmayı ve birikim yapmayı öğretecektir.

Böylelikle bir yerde birikmiş bir miktarda olsa paramız olur. Hem borçsuz yaşıyor oluruz hem de stressiz. Tüm bunları uygulamak için milyarlarca para kazanmanıza gerek yok. Eğer kalabalık bir aile değilseniz tasarruf yapmanız ve para biriktirmeniz çok daha kolay olacaktır.

http://www.putur.com/2014-devlet-memuru-ve-emeklilere-yapilan-zamlar/

Yorum Yap

  • Kategoriler

msn aç Spartacus 3. Sezon Vengeance izle

Bildigim.com Sitemap - Tüm Hakları Saklıdır.