2013-2014 Çalışanların Maaşları Ne Kadar?

Yazar: Admin 2 | 6 Eylül 2013 | Kategori: Ekonomi

Kaynak: 2013-2014 Çalışanların Maaşları Ne Kadar?

Ülkemizde birçok sektörde verilen hizmete göre çalışanların aldıkları maaşlar değişiklik göstermektedir. Her meslekte alınan maaş miktarları uzmanlık seviyesine ve hizmet yılının çokluğuna göre artmaktadır.

Ülkemizde sağlık bakanlığı tarafından doktorlara verilen maaşlar uzman doktor ve doktor maaşları olarak değişiklik göstermektedir. Uzman doktor sıfatı almış olan doktorların maaşları ocak ayında 3892 TL iken, Temmuz ayında yapılan zam ile birlikte 4043 TL’ye yükselmiştir. Pratisyen hekimlerin sağlık bakanlığından aldıkları maaş ise Ocak ayında 3187 TL iken Temmuz ayında yapılan zam ile 3310 TL’ye yükselmiştir.

Üniversitelerin mühendislik bölümünden mezun olan mühendisler ise uzmanlık derecelerine göre minimum 2700 TL maaş almaktadırlar. Devlet dairelerinde çalışan mühendislerin maaşları özel firmalarda çalışan mühendislerin maaşlarına göre daha düşük olmaktadır. Bu nedenle özellikle üniversiteden yeni mezun olmuş olan mühendisler öncelik olarak özel sektörde iş aramaya başlamaktadırlar. Özel sektörde çok daha yüksek maaşlar alan mühendislerin çalışma süreleri arttıkça alınan maaşların miktarları da artmaktadır.

Günümüzün en modern ve en çok tercih edilen mesleklerinden birisi olan bankacılık oldukça sıkıntılı ve zorlayıcı meslekler arasında bulunuyor. Bankalarda personel olarak çalışabilmek için iyi bir hesap bilgisine ve ekonomi bilgisine sahip olmak gerekir, ayrıca piyasada yaşanan güncel olayları da sıkı bir şekilde takip etmek gerekir. Banka personeli olarak çalışan kişilerin aldıkları maaşlar çalışma yıllarına ve çalıştıkları mevkilere göre farklılık gösteriyor. Bankalarda servis görevlisi olarak çalışan kişiler genellikle 1400 TL ile 1750 TL arasında maaş alıyorlar. Bölüm sorumlusu ya da uzman ise aylık 3500 TL ile 5000 TL arasında bir maaş alıyor.

Kurum ya da kişiler arasında meydana gelen anlaşmazlıkları mahkeme yolu ile çözebilmek için kurumları ya da kişileri temsil eden avukatlar üniversitelerin hukuk fakültesinden mezun olduktan sonra isterler ise kendi hukuk bürolarını açabilirler isterler ise bir hukuk bürosunda çalışmaya başlayabilirler. Pratik zeka ve yaratıcı düşünme ile oldukça sıkı bir çalışma temposuna sahip olan avukatlar genellikle özel olarak çalıştıklarında açtıkları bir davayı kazanmaları sonucunda kazanılan paranın belirli bir yüzdesini alırlar. Bunun dışında avukatlar genellikle bir davadan 2000 TL ile 3000 TL arasında bir para kazanırlar. Her meslekte olduğu gibi avukatlıkta da özel sektörde çalışan avukatlar devlet sektöründe çalışan avukatlara göre daha fazla maaş alırlar. Devlet sektöründe ise avukatın sahip olduğu dereceye bağlı olarak alınan maaşlar değişiklik göstermektedir. Ancak göreve yeni başlayan bir avukat aylık 2000 TL maaş almaktadır.

Eğitim öğretim kurumlarında görev alan öğretmenlerin maaşları ise özel sektörde ve devlet okullarında görev alınması durumuna göre değişiklik göstermektedir. Özel eğitim kurumlarında görev alan bir öğretmen devlet okullarında eğitim veren bir öğretmene göre daha fazla maaş almaktadır. Devlet sektöründe ise öğretmenlerin aldıkları maaşlar sahip oldukları dereceye göre değişiklik göstermektedir. Minimum 2123 TL maaş alan öğretmenler, eğitim dönemlerinde ek ders ücretleri de almaktadırlar. Bu ek ders ücretleri aylık genellikle en düşük olarak 600 – 700 TL arasında değişiklik göstermektedir. Yani devlet okullarında görevli bir öğretmen minimum olarak aylık toplam 2800 TL maaş almaktadır.

Yorum Yap

  • Kategoriler

Bildigim.com Sitemap - Tüm Hakları Saklıdır.